Skip to content

Zawód nauczyciela

Zawód nauczycielski jest niekiedy bardzo kłopotliwy. Przede wszystkim jednak związany jest z wielką odpowiedzialnością za nauczaną młodzież. Dzieci w wieku szkolnym są bowiem najbardziej podatne na zmiany i wychowywanie. Szkoła za to to miejsce, w którym przebywają przez sporą część swojego czasu. To, jaka atmosfera tam panuje i w jaki sposób przebiega nauczanie, wpływa często na całą przyszłość danego ucznia.

Na nieszczęście istnieje bardzo dużo pracowników edukacji, którzy swoją profesję uważają za niewygodny obowiązek. Takie podejście za każdym razem ma szkodliwe działanie na uczniów. Dobry nauczyciel powinien więc wkładać jak najwięcej wysiłku w swój zawód, by mieć jak najlepszy kontakt z uczniami. Oprócz tego powinna go cechować stanowczość, tak by był w stanie utrzymać spokój bez niepotrzebnych upomnień.

Odpowiednie wykształcenie

Akustyka w szkole
Autor: Armstrong
Źródło: Armstrong

Tak samo jak do każdej profesji, tak i do pracy nauczyciela potrzebne jest określone wykształcenie. By móc pracować jako nauczyciel, należy ukończyć studia wyższe i posiadać przynajmniej tytuł magistra. Kierunek studiów zależy od planowanego przedmiotu nauczania. Natomiast nauczyciele początkowych klas podstawowych muszą mieć wykształcenie o charakterze bardziej uniwersalnym, jednak wiedzę bardziej podstawową i umieć ją przekazać najmłodszym.

Ponadto w klasach 1-3 są jeszcze najmłodsze dzieci, toteż należy umieć z nimi postępować. Ogólnie na każdym etapie kształcenia do wykonywania pracy nauczyciela potrzebne jest wykształcenie o charakterze pedagogicznym. Tak samo jest zresztą w przypadku innych placówek edukacyjnych, jak na przykład przedszkola oraz pracy w Irlandii jako zaufany korepetytor dzięki różnym serwisom – takim jak oto ten: .

Dostępność zatrudnienia

Generalnie na nauczyciele zawsze są potrzebni. Wiadomości na temat ewentualnych ofert można czerpać z rozmaitych źródeł. Mogą to być gazety z ogłoszeniami lub sieć WWW. Po wyszukaniu w Internecie przykładowego hasła „list motywacyjny po angielsku” uzyskuje się szereg wyników, które przegląda się pod kątem dostosowania do wymagań – tak jak tutaj: czytaj więcej.

Problemem bywa jednak fakt, że wiele szkół jest likwidowanych lub łączonych, co często wiąże się z redukcją liczby pracowników. Czasami dobrym rozwiązaniem bywa wyjazd za granicę, w szczególności jeżeli zna się języki obce. Za granicą często można uzyskać znacznie większe zarobki niż w Polsce.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*