Skip to content

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – porady dla kadrowca

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Przed waszymi oczami krótki przewodnik dla każdego, kto chce w przyszłości pracować jako fachowiec od zasobów ludzkich. Poniżej tłumaczę kilka kluczowych haseł związanych z tą dziedziną.

Wypowiedzenie umowy o pracę – to skomplikowana sprawa. Musi być dane na piśmie zatrudnionemu i być wzorcowo napisane. Najważniejsza jest kwestia czasu wypowiedzenia, który jest zmienny w zależności od typu kontraktu. Znaczący procent umów ma z góry zapisane klauzule zakończenia, w reszcie przypadków ma zastosowanie państwowe prawo. Jeżeli kontrakt zawarto na czas nieokreślony, obowiązujące normy prezentują się tak:

Okres pracy poniżej pół roku – czas wypowiedzenia wynosi 14 dni
Od pół roku do 3 lat – okres wynosi trzydzieści jeden dni
Powyżej trzech lat pracy – 93 dni

Wypowiedzenie umowy o pracę może się odbywać na wiele sposobów. Wyżej omawiałem sytuację jednostronnego przerwania umowy. Czasem jest tak, że pracę kończy się poprzez porozumienie zainteresowanych. Najprościej dla kadrowego jest, kiedy ma sobie radzić z kontraktem na czas określony. Wówczas ona po prostu wygasa, bez warunku wypowiedzenia.
Prawo pracy w naszym państwie daje specyficzne ograniczenia. Nie wolno zerwać umowy człowiekowi, któremu do emerytury zostało poniżej 4 lat stażu. Nielegalne jest także wygasanie kontraktu w czasie urlopu pracownika. Kobiety w ciąży oraz młode matki są w Polsce pod osobną ochroną – nie wolno ich zwolnić w czasie ciąży ani w dniach urlopu macierzyńskiego.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – ang. Human Resources bądź HR. Pojęcie można tłumaczyć różnie. HR to gałąź nauki, która opisuje dobre prowadzenie spraw kadry w firmach i instytucjach. To również zbiór metod menedżerskich i utarta nazwa na wydział pracowniczy w instytucji i biznesie.

Regulamin pracy amatorom może się mylić z kategorią prawo pracy. Nic bardziej mylnego. Prawo praPrawo (adwokat z wrocławia) zbiór przepisów, narzucanych odgórnie przez władzę państwową. Regulamin pracy jest tworzony przez dyrekcję przedsiębiorstwa lub instytucji. Dotyczy kwestii, które nie są zamieszczone w ogólnokrajowym prawie. Określają zwykle ubiór kadry, liczbę spóźnień, zasady formowania grafików i inne ważne warunki pracy. Są formułowane przez dział HR

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*