Skip to content

Zamówienia publiczne – uwaga na kwestie podatkowe.

Zamówienia publiczne to niejasny temat, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku krótko, albo wcześniej nie mieli z nimi do czynienia. Zanim w ogóle pomyślą o przystąpieniu do jakiegokolwiek przetargu muszą zapoznać się z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz porządnie przygotować. Nie jest to proste, ale naturalnie da się zrobić. mamy kilka opcji.

Kodeksy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Przede wszystkim można przyjąć człowieka, którego zadaniem będzie zajmowanie się kompleksową obsługą zamówień publicznych w naszym przedsiębiorstwie. Jest to wygodne podejście i zazwyczaj najlepiej się sprawdza, ale należy sprawdzić, czy pracownik faktycznie doskonale zna zagadnienie. Musi mieć opanowane też prawo podatkowe, bardzo ważne przy takich zamówieniach. To podejście sprawdza się dobrze. Daje nam gwarancję, że wszystkie dokumenty zostaną przygotowane w odpowiednim czasie i z absolutnym profesjonalizmem, gdyż pracownikowi zatrudnionemu w naszej firmie zależy na jej dobru.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Możemy także nie zatrudniać nowego pracownika, a za to dokształcić kogoś z zespołu, który już mamy. Tego typu szkolenie trwa zazwyczaj kilka dni i jest dość kosztowne, jednak to jednorazowy wydatek. Naturalnie pracownik będzie musiał co pewien czas się dokształcać – na przykład gdy zmieni się choćby ustawa o finansach publicznych czy inne prawo mocno powiązane z sektorem zamówień publicznych, ale i tak – nie musimy wtedy przyjmować do pracy kolejnej osoby, co wiąże się ze stałymi kosztami.

Kolejnym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy zewnętrznej do przygotowania każdej oferty. Aktualnie na rynku funkcjonuje wiele takich przedsiębiorstw, więc to nie problem. Warto jednak sprawdzić taką firmę, zanim zlecimy jej przygotowanie dokumentacji. Prawo zamówień publicznych (do sprawdzenia na tej stronie) jest skomplikowane, zatem upewnijmy się, że osoba oddelegowana do naszego projektu świetnie orientuje się w takich przepisach. Dobrze jest skorzystać z firmy poleconej przez kogoś. Zazwyczaj – gdy prowadzimy swoją firmę mamy znajomości wśród innych przedsiębiorców. Może któryś z nich korzystał z usług tego typu firmy i może nam którąś polecić albo zdecydowanie odradzić. Co jak co, ale negatywne opinie o podwykonawcach rozchodzą się z prędkością światła, zatem warto mieć baczenie na to, z kim mamy zamiar rozpocząć współpracę.

Źródło: Prawo.legeo.pl

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*