Skip to content

Wyżarzanie

Są pojęcia, które jedynie ludziom po politechnice są w stanie się z czymkolwiek skojarzyć. Choć należy stwierdzić, że pewne nazwy mogą być jakoś kojarzone, ale raczej bardzo często osoby nie studiujące kierunków ścisłych kojarzą niewłaściwie. Do tego typu pojęć należy między innymi: wyżarzanie. Jest to proces cieplnego obrabiania, który zależnie od tego, po, co jest przeprowadzany, może może zachodzić w dwóch sytuacjach: poniżej lub powyżej temperatury krytycznej.

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Co istotne wyżarzanie wiąże się z obróbką cieplną stopów żelaza. Każdy wie, że ciężko byłoby cokolwiek ze stalą zrobić, po prostu własnymi dłońmi. Nie jest to materiał tak elastyczny jak plastelina, dlatego też sposoby jego obrabiania są totalnie inne. Przeprowadzają je inżynierowie, którzy znają się na rzeczy i którzy potrafią przewidzieć zachowanie stali pod wpływem działania na nią odpowiednią temperaturą.
Obróbka cieplna stopów żelaza

Ogrzewanie i studzenie stopów żelaza to jednym słowem wyżarzanie. Proces obróbki cieplnej daje wiele możliwości, pozwala m.in. na stopienie, czyli połączenie wybranych elementów, bądź też ich właściwe odkształcenie. W wielu dziedzinach wyżarzanie jest koniecznym procesem do właściwej pracy przedsiębiorstwa (-> przejdź na Bywa, że ludziom wydaje się, że osoby, będące inżynierami nie zajmują się takimi rzeczami jak obróbka cieplna stali. obróbka cieplna (zobacz obróbka cieplna)że inżynierowie projektują jedynie samoloty albo inne rzeczy i siedzą na stołkach za biurkiem. A rzeczywistość jest taka, że inżynier tez musi ubrudzić sobie ręce i tez pracuje w zakładach produkcyjnych. Oczywiście, że po politechnice otrzymuje większe pieniądze, ale trzeba pamiętać, że nie jest to szkoła wyższa, gdzie można sobie nic nie robić, więc za pięć lat kształcenia się w tej branży należą się większe płace. Zwłaszcza, gdy dana osoba jest w stanie zdobytą wiedzę wykorzystywać w miejscu pracy.

Dlatego jeśli chodzi o procesy typu wyżarzanie to właśnie inżynierowie ustalili, jaka temperatura będzie odpowiednia do obróbki stopów żelaza. Sprawdzili, jakie efekty można osiągnąć przez odpowiednie podnoszenie temperatury i jej zmniejszanie. A to sprowadza się miedzy innymi do tego, że można zlikwidować pewne niedociągnięcia w rzeczach stworzonych właśnie z tego materiału (zobacz przykłady). Proces wyżarzenia jest procesem, który pozwala wiele rzeczy naprawić, ale jakieś niedopatrzenie jest w stanie doprowadzić do tego, że stal niewłaściwie się odkształci.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*