Skip to content

Wyżarzanie jest to proces rozgrzewania stali do ustalonej temperatury, potem wygrzanie w tej temperaturze i studzenie

Wyżarzanie jest to proces rozgrzewania stali do ustalonej temperatury, następnie wygrzanie w tej temperaturze oraz studzenie, aby uzyskać strukturę analogiczną do stanu równowagi. Szybkość chłodzenia nie powinna być zbyt duża, ponieważ takie działanie uniemożliwia uzyskanie stanu równowagi stopu. Co ponadto trzeba wiedzieć odnośnie wyżarzania?

przemysłowo
Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim istnieje wiele typów wyżarzania. Pierwszy z nich to wyżarzanie ujednorodniające, jakiego przeznaczeniem jest zredukowanie niejednorodności w składzie chemicznym. Wyżarzanie odprężające opiera się na eliminowaniu różnorodnych naprężeń, m.in. naprężeń odlewniczych i spawalniczych. Następny typ to wyżarzanie normalizujące, aby polepszać właściwości mechaniczne stali, a także zupełne i izotermiczne, przeznaczone dla stali, która na skutek wyżarzania zupełnego stała się za twarda.

Jeżeli pasjonuje Cię omawiana w niniejszym wpisie kwestia, zobacz treść na witrynie (http://rfid.zone/klaipedos-baldai-eliminacja-bledow-w-wysylkach/), którą zapewne także uznasz za przydatną.

Należy pamiętać też o wyżarzaniu zmiękczającym, potęgującym możliwości obrabialności stopu, a także wyżarzaniu rekrystalizującym zorientowanym na usuwanie ujemnego wpływu zgniotu, jak również wyżarzaniu grafityzującym w celach uzyskania żeliwa ciągliwego.

O wyborze konkretnego wyżarzania decyduje w pierwszym rzędzie typ stali i cel, jaki ma zostać osiągnięty. Poszczególne typy różnią się wysokością temperatury nagrzania i studzenia. Nie można zastosować ani za wysokiej temperatury do wyżarzania, ani zbyt długo przeprowadzać tego działania, bowiem w jego wyniku stal może stać się gruboziarnista. Jednym słowem straci swoje atrybuty ciągliwości i wytrzymałości. Dodatkowo będzie mniej wytrzymała na uderzenia, a takiej stali żaden klient nie zechce (więcej info).

Nie można też zapominać, iż szukając firmy, która jest specjalistą w wyżarzaniu, trzeba postawić na profesjonalistów. Tylko tacy pracownicy świetnie wykonają każde zlecenie i będą w stanie dobrać odpowiedni rodzaj wyżarzania do konkretnego typu stali. Doskonale, jeśli dana firma działa terminowo i daje gwarancję na jakość świadczonych usług. Nie bez znaczenia jest wszechstronna obsługa oraz możliwość transportu stali do miejsca wskazanego przez klienta. Takie czynniki są niesłychanie ważne, więc nie zapominajmy o tym szukając stosownej firmy.

Znając rodzaje wyżarzania i elementarne informacje co do tego procesu lepiej będziemy znać się na niniejszym temacie.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*