Skip to content

Zasady wypłacania odszkodowania za odwołany lot

Latanie samolotami jest aktualnie na pewno jednym z najbardziej powszechnych środków lokomocji. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że samoloty dają szansę na faktycznie dosyć szybkie podróżowanie, także w bardzo odległe miejsca. W dodatku są wygodne i relatywnie tanie, w szczególności gdy bilety zarezerwuje się odpowiednio wcześniej czy korzysta się z propozycji tanich linii lotniczych, jakie obecnie podbijają rynek.

lotnisko

Autor: Benjamin Horn
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, jednocześnie samolot to maszyna w istotnej mierze uzależniona od warunków pogodowych lub ewentualnych usterek technicznych, tym samym może się zdarzyć, że linie lotnicze zdecydują się na odwołanie określonego lotu, na jaki pasażerowie wykupili już bilety. Rzecz jasna, dla klientów jest to duży kłopot, zwłaszcza, że zazwyczaj po przylocie na miejsce mają oni określone plany, z jakich w takim przypadku muszą zrezygnować. Linie lotnicze muszą wówczas w związku z tym zapłacić odszkodowanie za odwołany lot.

Zasady jego wypłacania w ogromnej mierze zależą od wewnętrznej polityki przewoźnika, niemniej przeważnie wysokość odszkodowania jest ściśle uzależniona od długości lotu, który został odwołany. W dodatku, pod uwagę brany jest czas opóźnienia lotu. Trzeba zapoznać się też z wykluczeniami dotyczącymi odszkodowania. Na przykład, jeżeli lot został odwołany odpowiednio wcześniej bądź pasażerom zaoferowano inne połączenia, wtedy odszkodowanie nie jest wypłacane, ponieważ mieli oni czas na zarezerwowanie innego lotu. Odszkodowanie nie obejmuje również sytuacji, na które sam przewoźnik nie ma żadnego wpływu, jak przykładowo niebezpieczne warunki atmosferyczne, jakie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pasażerów lub konflikty zbrojne w danym państwie.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy materiał, koniecznie sprawdź dodatkowo ten odnośnik! To świetna oferta i tutaj znajdziesz dodatkowe informacje.

Do tej grupy należą też ewentualne strajki (przejrzyj kompletną ofertę na tej stronie).

Odszkodowanie zazwyczaj wypłacane jest w postaci określonej sumy pieniędzy, niemniej, jeżeli pasażer się zgodzi może otrzymać je w innej postaci – przykładowo vouchera. Przed wykupieniem lotu w danej linii lotniczej warto zapoznać się z jej regulaminem, który określa, kiedy pasażer jest uprawniony do uzyskania odszkodowania i jaka jest jego suma. Odszkodowanie to forma zabezpieczenia dla pasażera, dlatego należy wziąć je pod uwagę planując podróż, żeby mieć gwarancję odpowiedniego zadośćuczynienia.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*