Skip to content

W jakich celach wykorzystuje się gumę, jakie mają zastosowanie odbojniki.

Guma jest niezwykle ważnym surowcem, stosowanym w dużej ilości gałęzi przemysłu. Powiedzieć wręcz można, że bez niej nie istniałaby nowoczesna motoryzacja, a także wiele maszyn i urządzeń, które wykorzystują najróżniejsze elementy z gumy.

lemiesz

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com
Większości z nas guma przede wszystkim będzie się kojarzyła z oponami samochodowymi, i faktycznie jest to jej niezwykle istotne zastosowanie, choć nie jedyne. Z gumy wykonuje się też rozmaite uszczelki, gdyż dzięki swojej elastyczności i wysokiej odporności na różne czynniki doskonale się sprawdza w takiej roli. Najróżniejszych zastosowań gumy naprawdę jest dużo, w wielu przypadkach nawet się nie ma świadomości, że w jakimś urządzeniu się ona znajduje. Bardzo często stosowana jest również do amortyzacji i tłumienia różnych elementów.
samochód prosto z wypożyczalni

Autor: Joe Hunt
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z takich elementów, które służą do zabezpieczania przed uderzeniami i zrobionymi właśnie z gumy, są odbojnice rampowe. Wykorzystuje się je głównie na różnego rodzaju stanowiskach przeładunkowych, gdzie zabezpieczają narożniki, rampy i ściany przed przypadkowym uderzeniem. Robi się je z mocno sprężynującej gumy, która doskonale pochłania energię uderzenia, zabezpieczając tym samym dany element przed przypadkowym uszkodzeniem.

Jak się okazuje odbojnice gumowe producent są również niejednokrotnie stosowane w naszych domach i mieszkaniach, na przykład jako ochrona (zobacz baza patentów) drzwi przy gwałtownym otwarciu. Ilość dostępnych odmian takich odbojnic jest naprawdę ogromna, a ich cechą charakterystyczną cechą jest to, że praktycznie wszystkie zrobione są z gumy.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*