Skip to content

Jak wyliczyć opodatkowanie mieszkania? Godny polecenia doradca podatkowy radzi

Podatki w naszym kraju są nieco zagmatwane. Można rzec, że faktycznie płacimy je od czegokolwiek. Także właściciel lokalu mieszkalnego najmowanego musi płacić podatek za najem. Posiada on jednakże możliwość wyboru typu opodatkowania, co wpływa na wysokość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo posiadają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

piękne duże mieszkanie

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Do wyboru jest rozliczanie się z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% oraz 32%.

Potrzebny będzie Ci link do źródła, który będzie miał sporo rzetelnych informacji? Zapraszamy zatem do naszej następnej witryny.

Metodę rozliczania wybiera się przed wszczęciem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona wyłącznie na stałe, ponieważ można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Przy podatku na regułach ogólnych opłacamy podatek od dochodu, więc różnicy między rzeczywiście pozyskanym przychodem z najmu a kosztami jego uzyskania. Trzeba pamiętać o tym, że ażeby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym wypadku też indywidualnie liczymy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w czasie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, ponieważ jest to podstawowa forma opodatkowania. Gdy nie będziemy uiszczać opłaty z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź .

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety.

Zaintrygowały Cię opracowane tu treści? Jeżeli tak, to dowiedz się również (https://kancelariapp.pl/upadlosc-spolki-akcyjnej/) więcej wiadomości o tej tematyce. Kierunek pokaże Ci ten link.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono nieskomplikowane i względnie małe, nie każdorazowo jest odpowiednim rodzajem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% utrzymuje się wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już sporo wyższy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo precyzyjnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to w tym przypadku można potrącić koszta pozyskania zysku takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, nakłady pieniężne na wyposażenie i umeblowanie, honorarium dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest bardzo dobry przede wszystkim dla osób, które ostatnio poniosły wydatki na przykład powiązane z odnowieniem mieszkania – więcej pomocy.

W momencie, gdy nie wiemy, jaki rodzaj podatku wybrać możemy sięgnąć po książkę. Bardzo dużo jest publikacji na temat rozliczania najmu. W nich odszukamy takie informacje jak przykładowo, kiedy można opłaty opłacać] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najlepszą formę opodatkowania, co można zaliczyć do kosztów i masę innych przydatnych informacji. Jeszcze prędzej możemy uzyskać zbliżone informacje wklepując w przeglądarkę internetową na przykład umowa wynajmu wzór.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*