Skip to content

W jaki sposób wygląda aktualnie proces zakładania własnej firmy?

Jeszcze kilkanaście lat wstecz założenie własnej firmy wymagało o wiele większej ilości formalności niż obecnie. Dziś dużą ilość rzeczy można załatwić przez internet, jednak nie znaczy to, że nie wymaga to wiedzy niektórych procedur.

bankowość i finanse

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Nowy przedsiębiorca musi wykonać parę czynności i wypełnić parę dokumentów. Poza tym musi to zrobić we właściwej kolejności.

Gotówka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym etapem przy takiej czynności jak zakładanie firmy jest wejście na internetowy adres url: Trzeba uzupełnić tam formularze CEIDG. Przy tej okazji należałoby skorzystać z nowoczesnej formy podpisywania się poprzez tak zwany podpis zaufany. Tutaj należałoby dodać, że wspomniany wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o wydanie numeru REGON, wydanie albo wskazanie numeru NIP oraz wybór formy opodatkowania.

Jeśli poszukujesz interesujących informacji na omawiany temat, odwiedź Doradztwo podatkowe nas, a z pewnością znajdziesz ciekawe fakty.

Jest także zgłoszeniem płatnika opłat związanych z ubezpieczeniem dla ZUS (płatnika, zatem osoby opłacającej swoją składkę, jak i składki swych pracowników). Jeśli otwierając firmę nie masz do tej pory numeru REGON i/lub NIP, to po ich nadaniu nie musisz aktualizować informacji w systemie CEIDG, gdyż pojawiają się one tam chwilę po ich nadaniu.

We wniosku należy podać rodzaj wykonywanej działalności. W tym celu wykonana została polska Klasyfikacja Działalności, która zawiera spis czynności, jakie mógłby wykonywać przedsiębiorca. Do formularza CEIDG dodaje się wyłącznie numery konkretnych czynności. Nie istnieje jakikolwiek pułap liczby podawanych numerów PKD, zatem należąca do Ciebie firma mogłaby zająć się dosłownie wszystkim. Powinnaś jednak zdefiniować to w wymienionym wniosku. Następnym krokiem jest ZUS. Biznesmen posiada w tamtym miejscu podwójną osobowość. Występuje on jednocześnie jako tak zwany płatnik, a zatem osoba opłacająca składki (za siebie i swych pracowników) i jako osoba ubezpieczona (niejako na równi ze swoimi pracownikami).

Kolejnym krokiem jest US, lecz w napisanym wcześniej formularzu CEIDG poinformowano już Urząd Skarbowy o wybieranej formie opodatkowania oraz rodzaju kierowanej dokumentacji księgowej – to masz już za sobą. Powinnaś jeszcze zdecydować, czy też chciałbyś zostać aktywnym podatnikiem VAT.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*