Skip to content

W jaki sposób dać sobie radę z, niezwykle popularnym i dokuczliwym, problemem jakim, bezsprzecznie są szkodniki magazynowe?

Każdy kto miał kiedykolwiek bliższy kontakt z przemysłem rolniczym, z pewnością wie, iż najgorszym koszmarem każdego rolnika bezapelacyjnie są szkodniki. Najpierw podejmują próby ataku zbóż i innych roślin podczas etapu zasiewu, następnie na poziomie wzrostu, a na koniec nawet podczas ich magazynowania. Na szczęście dzisiejsze technologie pozwalają nam na zwalczanie szkodników na każdym poziomie ich uprawy.

zboże, rolncitwo, uprawy
Autor: Fredrik Alpstedt
Źródło: http://www.flickr.com
Mnóstwo specjalistów podkreśla, iż najtrudniej walczy się z szkodnikami w czasie ich magazynowania. Często pojawiają się wtedy wołki zbożowe, trojszyki i mnóstwo innych niemile widzianych gości, składających jaja w zbiorach i doprowadzających do jego zmarnowania. Nie ma jednak co panikować, ponieważ istnieją metody na ich usunięcie, bez utraty zboża. Niewątpliwe najczęściej stosowaną techniką stanowi fumigacja zboża. Fumigacja zboża polega na gazowaniu zbiorów umieszczonych w niezwykle starannie uszczelnionych zbiornikach. Jeśli mowa o fumigacji zboża to zależnie od rodzaju zbiorów, pomieszczenia, w jakim są one składowane, a też rodzaju i populacji niszczycielskich stworzeń, dokonuje się wyboru jednego ze związków chemicznych. Więcej informacji znajdziesz tu: warto dowiedzieć się więcej. Obecnie na rynku stosowane są cztery, ale najczęściej wykorzystywanym niezaprzeczalnie, jest fosforowodór. Posiada on sporo plusów, gdyż nie potrzebuje montowania specjalistycznego wentylatora, a również łatwo i szczególnie szybko przechodzi przez wszelkie przeszkody, jak na przykład papier opakowaniowy czy folie.

zboże, uprawa
Autor: Michele Dorsey Walfred
Źródło: http://www.flickr.com
Pozostałymi gazami są również dwutlenek węgla oraz fluorek sulfurylu, które także posiadają swoich fanów. Jednak obojętnie jakiego gazu użyjemy to przeprowadzenie procesu fumigacji zboża powinno zostać zlecone specjalizującej się w takich sprawach firmie, która wyda zaświadczenie, iż nasze zbiory są całkowicie wolne od szkodników. Jak więc doskonale widać, nawet gdy kiedykolwiek przydarzy nam się inwazja całej armii szkodników, to niewątpliwie nie jest to powód do nerwów, gdyż na rynku istnieje wiele firm, dla których podobne sytuacje to wręcz codzienność. Co więcej zabieg fumigacji zboża w żaden sposób nie wpłynie na jakość naszych cennych upraw, gdyż stosowane gazy są całkowicie nietrwałe i po spełnieniu swego zadania zwyczajnie znikają- możesz przekonać się sam: http://ratmar.com/

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*