Skip to content

Usługi informatyczne w chmurze – czym jest właściwie cloud computing?

Bardzo często dzisiaj możemy się natknąć na zdanie, iż dany program czy też aplikacja działa w chmurze. Jeśli moglibyśmy zrozumieć to zdanie literalnie, to byłby z tego niezły kawałek fantastyki.

Jednakże w świecie informatyki i nie tylko, aplikacje i usługi, jakie funkcjonują w tak zwanej “chmurze obliczeniowej” to technologia, która zmienia obecny świat.

Cloud computing to doskonałe rozwiązanie dla wielu firm, które nie mają we własnych zasobach departamentu IT czy także potrzebnej do funkcjonowania przedsiębiorstwa infrastruktury informatycznej tj. choćby serwery. Zamiast budować własne zasoby można korzystać z rozwiązań takich jak VM, bazy danych czy też różnego typu programy, do których mamy dostęp za pośrednictwem Internetu. Jednymi z najbardziej popularnych rozwiązań są w tym momencie usługi hostingowe. Dużo przedsiębiorstw opiera działanie własnych witryn internetowych bądź też własnych programów na serwerach firm świadczących usługi hostingowe, jakie zapewniają ciągłe oraz (zazwyczaj jednak tylko w teorii) bezproblemowe działanie.
ssd cloud server
Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z takich przykładowych, najnowocześniejszych technik jest ssd cloud server, który gwarantuje niezwykle szybki dostęp do składowanych na nim danych. Technologia Solid-State-Drive a więc pamięć masowa działająca w oparciu o pamięć flash, cechuje się niezwykle szybkim czasem zapisywania jak i odczytu danych. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy odczytujemy a następnie wykorzystujemy wskazane dane wyjątkowo często.

W temacie hostingu bardzo istotnym narzędziem jest także loadbalancer, a więc narzędzie które odpowiada za efektywne rozprowadzanie ruchu sieciowego na wszystkie dostępne w naszych zasobach serwery.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*