Skip to content

To od naszych kroków zależy dobry stan układu schładzającego powietrze

Ma ona za zadanie schładzać powietrze w naszym aucie, tak byśmy mogli odczuwać większy komfort w czasie jazdy. Sporo od niej chcemy, w szczególności, gdy poza domem panuje upał, zaś my musimy prowadzić auto.

drilling proces
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
peugeot 206
Autor: Umbrela Verde
Źródło: http://www.flickr.com
Układ klimatyzacji jest podobny do chłodniczego, również ma na celu schładzać mieszaninę płynu i oleju. Różnią się zaś jedynie jednym urządzeniem, który jest można stwierdzić duszą układu klimatyzacyjnego – sprężarką. To małe urządzenie spełnia dwie funkcje. Wpierw zasysa olej roboczy ze zbiornika, by potem sprężyć go i wypchać z powrotem do zbiornika. W czasie sprężania olej zwiększa swoją temperaturę i zmienia swój stan na gazowy, gaz następnie jest rozprężany – dokładnie wtedy schładzane jest powietrze, które wlatuje do środka samochodu. Po krótce poznaliście działanie sprężarki. Na największe ryzyko wystawione są dwa elementy. Zaczniemy od tego, który częściej ulega awarii kompresor klimatyzacji. Kompresor klimatyzacji jest odpowiedzialny za sprężanie płynu roboczego, czyli zmniejszanie jego objętości, w owym procesie osiągane są ogromne temperatury, nawet do 400 stopni Celsjusza. Dlatego wymagane jest dobre smarowanie kompresora, by gorące jego elementy nie niszczyły się. Pod wpływem wysokich temperatur metal ulega rozszerzeniu, wcześniej pasujące do siebie elementy kompresora po prostu zaczynają ścierają wzajemnie swe powierzchnie. Nie zadbanie o właściwe smarowanie spowoduje nieusuwalne zniszczenie tego elementu. Drugim w kolejności składnikiem jest sprzęgło klimatyzacji, które jest złączone z motorem przez koło pas i koło pasowe sprawdź ofertę. Sprzęgło odpowiada za obracanie wałka napędowego do, jakiego pośrednio dołączone co tłoki cylindrów. Najczęstszą awarią jest przedostanie się zanieczyszczeń między tarczę sprzęgła a koło pasowe albo zużycie się samoistne tarczy.

Żeby dobrze dbać o należyty stan tego elementu trzeba co parę miesięcy kontrolować czy są niepożądane luzy i czy nie widać opiłków metalu oraz innych zanieczyszczeń.
Jak widzicie to od człowieka zależy, czy sprężarka będzie służyć długo. Najistotniejsze to często uzupełniać płun roboczy i kontrolować czystość w układzie.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*