Skip to content

Stal o jakich znakach używa się do zastosowań używanych w znacznych temperaturach?

Praktycznie w każdej gałęzi przemysłu funkcjonuje podział na wszelakie grupy. Przykładowo weźmy hutnictwo. Tak w motoryzacji pojawiają się różne rodzaje gumy używanej do produkcji opon, tak istnieją różne typy stali z przeznaczeniem do różnych zastosowań.

rozwiązania

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto jedna z teorii związanych z jedną z prawdopodobnych przyczyn tragedii Titanica opowiada o użyciu stali o niewystarczającej jakości.
Do produkcji kotłów stosuje się spawalną stal budowlaną 16mo3. Z baczności na swoje końcowe wykorzystanie właśnie jest to oczywiście stal żarowytrzymała. Używa się jej do wyrobu wymienionych kotłów i przykładowo osprzętu w konstrukcji turbin parowych, ważnych części maszyn, nakrętek, śrubek, wałów wirnikowych oraz również wykorzystywana jest do konstrukcji urządzeń ciśnieniowych. Stal – sprawdź to koniecznie 16mo3 wykorzystywana do produkowania rur do montażu c.o. Należałoby zaznaczyć również, iż 16mo3 przy normalnych grubościach ścian spawa się bez bardziej rozbudowanego problemu. Przy normalnych uwarunkowaniach pracy nie żąda dodatkowego podgrzewania.

16mo3

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Odmiennym rodzajem stali do używania w podwyższonych temperaturach jest stal o symbolu 13hmf. Jest to stal chromowo-wanadowo-molibdenowa. stal (polecamy cięcie strumieniem wody) 13hmf stosowana jest do konstrukcji rur kotłowych, przewodowych do pary, części turbin parowych oraz działających w temperaturach ścianki 500oC do 560oC kotłów parowych. Gatunek 13hmf można by spawać elektrodami otulonymi, w osłonie gazu ochronnego lub lukiem krytym. Stal w gatunku 13hmf (albo jej odpowiednik 14MoV63) moglibyśmy przekazać jako na przykład rury bezszwowe grubościenne.

Widzimy, iż każdy rodzaj stali ma swe wykorzystanie w przemyśle. I kto pojmie. Może żeby przy budowie Titanica była użyta inna stal, może nie doszłoby do tragedii.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*