Skip to content

Stal jest surowcem bardzo wszechstronnym i mocno stosowanym

Jednym z bardzo wszechstronnych surowców jakie używane są przez sektor przemysłowy jest stal. Wykorzystywana ona jest w bardzo wielu sferach życia poczynając od zastosowań medycznych po przemysł. Uniwersalny ten związek węglą z żelazem posiada dużą ilość odmian. Zależnie od tego czy w składzie stopu przeważa jeden lub drugi składnik powstały półprodukt ma przeróżne zastosowania.

spawanie

Autor: Johann-Nikolaus Andreae
Źródło: http://www.flickr.com

W użyciach medycznych przykładowo używa się wariantów kwasoodpornych i niekorozyjnych, muszą one też nie reagować na kontakt z tkankami jak też płynami organicznymi. Na ogół wykorzystuje się w narzędziach i implantach u jednego pacjenta jeden wariant stali, w taki sposób by ograniczyć możliwość nieprzewidzianych konsekwencji powiązanych z interakcją pojedynczych składników rozmaitych implantów.

Pewnym z rodzai który jest stosowany w leczeniu jest stal typu 316l. Tenże rodzaj materiału poza węglem jak też żelazem mieści aluminium. Jedną z jej właściwości jest obojętność dla ciała dzięki czemu stosuje się ją do produkcji śrub w chirurgii ewentualnie do produkcji narzędzi takich jak skalpele albo narzędzi dentystycznych. Co interesujące, stal – www.aner.com.pl/ – tego rodzaju wykorzystywana jest także do wytwórczości biżuterii. Bardzo powszechne obecnie uczulenia sprawiają, iż nie wszyscy mogą sobie przyzwolić na drobiazgi z tradycyjnych materiałów. Rozwiązaniem będą artykuły wykonane ze stali medycznej. Duża zawartość glinu sprawia, iż biżuteria w taki sposób stworzona bardzo długo zachowuje swój blask. Więcej przeczytasz tu: czytaj.

Najbardziej znana jest jednakże stal w użyciach mniej subtelnych, przykładowo w rolnictwie gdzie przede wszystkich liczy się solidność na gięcie i ścieranie. Najlepiej w tychże przypadkach sprawdzi się stal zbrojeniowa typu Hardox 550. Lemiesze wykonane z tego materiału są niezwykle odporne, nie unicestwi ich nawet przypadkowy kontakt z głazem lub skałą, co przecież może przydarzyć się w czasie prac polowych.

spawanie

Autor: Pfarrei St. Bonifatius Berlin
Źródło: http://www.flickr.com

Tak samo jest w przypadku przemysłu wydobywczego. Potrzebuje on materiałów odpornych na ścieranie różnego rodzaju borów oraz innych urządzeń odpornych na ścieranie – blachy Hardox 550 wydają się być idealnym wyborem. Takie grube oraz wytrzymałe blachy ciąć można za pomocą lasera, palnikiem tlenowym bądź też z pomocą strumyka wody. Sprawdź więcej:

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*