Skip to content

Metody wydobywania oraz przetwarzania gazu ziemnego, wykorzystanie we współczesnym świecie tego paliwa

Jednym z trzech głównych mediów, które się dostarcza do prawie wszystkich mieszkań oraz domów, jest gaz ziemny. Wydobywany jest on z naturalnych złóż które się znajdują w skorupie ziemskiej, a następnie dokładnie oczyszczany i przetwarzany. Zależnie od tego, jakie jest złoże gaz ziemny wydobywany jest różnymi metodami, niekiedy złoża gazu występują równolegle z ropą naftową.

palnik

Źródło: http://www.sxc.hu
Gaz bezpośrednio po wydobyciu nie będzie się nadawał do wykorzystania, trzeba go odpowiednio przygotować. W tym celu usuwa z jego składu stałe zanieczyszczenia, związki siarki oraz parę wodną, i dopiero w takiej postaci jest możliwy do użycia. W zależności od składu chemicznego rozróżnia się gaz chudy, mokry oraz kwaśny. Pierwsze dwie odmiany różnią się zawartością metanu, natomiast gaz kwaśny zawiera dużo związków siarki, które wymagają późniejszej eliminacji. Rodzaj gazu bardzo jest uzależniony od złoża, z którego jest wydobywany, a w praktyce jego parametry chemiczne bezpośrednio przekładają się na cenę sprzedaży.

ogień

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu ludziom gaz ziemny kojarzy się z domową kuchnią, ale w praktyce sporą jego ilość zużywają różne fabryki do produkcji wielu ważnych związków i substancji (tutaj). Głównym składnikiem ziemnego gazu jest metan, i to właśnie on jest przeważnie używany jako podstawa do dalszego przerobu.

W oparciu o gaz ziemny powstaje dużo powszechnie wykorzystywanych dziś tworzyw sztucznych, szeroko jest również wykorzystywany przy produkcji opon oraz nawozów.

Zrobisz krok naprzód, jeżeli zobaczysz, co ma praktyczna oferta (http://www.mcrsklep.pl/pl/mcr-sil-mu). Sprawdź, że naprawdę dane tam umieszczone są ważne.

Jednak największe zastosowanie ma on przy wytwarzaniu energii. Gaz ziemny jest tani w transporcie i ma dużą wydajność energetyczną, więc siłą rzeczy jest on chętnie wykorzystywany do produkowania energii grzewczej w ciepłowniach i prywatnych gospodarstwach. Jest też paliwem najbardziej ekologicznym spośród obecnie używanych – dzięki dobremu oczyszczeniu z niebezpiecznych związków w czasie jego spalania nie są wytwarzane praktycznie żadne zanieczyszczenia typu sadzie, związki azotu czy siarki . Przez to poprzez wykorzystanie tego paliwa chroni się Ziemię, co dzisiaj zaczyna odgrywać coraz większą rolę dla naszej przyszłości.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*