Skip to content

Sposoby powielania elementów z metalu

Technikę odlewania elementów z form opracowano już bardzo dawno wcześniej. Do chwili obecnej sposób pozostał taki sam, zmianie uległa tylko technologia. Kiedyś w ten sposób produkowano nieskomplikowane części ze stopów metali, które topiły się tylko w niskiej temperaturze. Przed tym jak opracowano piece hutnicze, obróbka cieplna elementów metalowych była bardzo zawiła i wymagała sporego wysiłku. Później nauczono się produkować piece które można było rozgrzać do ogromnych temperatur, stosując przy tym szeroko dostępne paliwo. Na dzień dzisiejszy odlewa się na masową skalę szczegółowe elementy, a komputery kontrolują każdą niedoróbkę w odlewie i eliminują uszkodzone sztuki.

Technologia hutnicza

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com

Największą precyzję można otrzymać odlewając element przy wysokim ciśnieniu. Strumień rozpuszczonego metalu jest wtedy wtłaczany pod dużym ciśnieniem do formy. Odlewy produkowane tym sposobem charakteryzuje tak duża dokładność, że nierówności powierzchni odlewu są widoczne wyłącznie pod mikroskopem. Zasadniczą wadą takiego rozwiązania jest jednak szybkie zużywanie form, dzięki czemu jest to stosowany tylko przy tworzeniu elementów wymagających tak wielkiej precyzji. Mniej dokładne technologie zakładają później manualną obróbkę części, w wyniku czego każda wyprodukowana część różni się od siebie. Te techniki wykorzystuje się jednak zwykle przy produkowaniu części dekoracyjnych, jak np. rzeźb.

odlewy

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie to zabawaObróbka cieplna (zobacz wyżarzanie) to rozległa branża, która obejmuje nie tylko tworzenie elementów metalowych na potrzeby technologii. Tym sposobem wytwarza się także części plastikowe, jak na przykład lubiane przez dzieci klocki. Jest to o tyle tańsze, że plastik nie wymaga tak dużych temperatur, a jedna matryca może płyta grzewcza gastronomiczna posłużyć do stworzenia zdecydowanie większej liczby części. Dzięki takiej technologii klocki pasują do siebie i jest możliwe tworzenie bardzo zaawansowanych konstrukcji przy zastosowaniu wielu kompletów gotowych części. Ponadto technologie odlewnicze pozwalają na wykonywanie plastikowych części ruchomych, co poskutkowało wymyśleniem znanych serii klocków technicznych. Przeczytaj więcej na ten temat:

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*