Skip to content

Skoro potęga kraju to przede wszystkim zasoby ludzkie. Gdyż kim byśmy byli bez kapitału ludzkiego?

Moc każdego kraju zawiera się w wielu składowych, jakie dopiero razem złączone gwarantują prawdziwy sukces. Nie ma bowiem żadnej marki bez ludzi, którzy ją budują, nie ma powodzenia bez drobnych sukcesów, jakie budują większą całość. Nie ma również perspektyw bez konkretnego planu, który wynosi nawet najmniejsze inicjatywy na lepszy poziom. Siłą każdego państwa jest jej kapitał społeczny uzyskany dzięki pracy wielu ludzi nad tym samym problemem, nad misją, jaka ma poprawić życie każdego z nas.

konstrukcja z blachy stalowej
Autor: seier+seier
Źródło: http://www.flickr.com
Widać to na wielu płaszczyznach, nawet nie trzeba sięgać daleko. Najbardziej trafnym przykładem są polskie przedsiębiorstwa, gdzie przy odrobinie zaangażowania i wspólnej filozofii podejścia do każdej sprawy, udaje się wykreować coś istotnie ciekawego. W naszym kraju mamy dużo takich firm, lecz mało osób zna branże, jakie nie są modne, a gdzie powstają naprawdę ciekawe inicjatywy. Przykładowo dobra stal marki Hardox i blachy hardox – zasługują na wielkie uznanie. Może marka nie powstała w naszym kraju i jest obecna w sumie na całym świecie to najważniejsze, iż z wielkim powodzeniem udało się ją przenieść na nasz rynek. To zasługa ludzi i procedur, które współdziałają bardzo sprawnie, co przynosi efekty (dodatkowe informacje).

Zresztą, Polska jako kraj, gdzie powstają rodzime przedsiębiorstwa, lecz i przeprowadzają się zagraniczne korporacje, jest coraz bardziej konkurencyjna. Malkontenci powiedzą, iż tak naprawdę jesteśmy tanim rynkiem zbytu, a propozycje pracy w tego typu przedsiębiorstwach są dla najsłabiej wykwalifikowanych. W tych twierdzeniach jest może i troszkę prawdy, przecież wiadomo, iż każda firma chce w jakiś sposób zminimalizować koszty pracy, jednocześnie nie można wszystkiego sprowadzać do takiego poziomu dyskusji. Przyznają to osoby, nasi rodacy, którzy piastują ważne stanowiska w tego typu firmach, jacy mają wpływ na różne decyzje i nie są jedynie – mówią kolokwialnie – „od przykręcania śrubek”. Zresztą, kultura pracy każdej firmy w jakiś sposób zmienia się pod wpływem pracujących w niej ludzi.

Tak samo jest i w Polsce. Gdy konkretna firma tworzy swoje fabryki na naszych ziemiach to wiadomo, posiada procedury tak mocne, że aż niezmienne (nie ma co się dziwić, spójność firmy jest najbardziej istotna), jednakże dzięki ludziom i kulturze naszego kraju, pewne procedury ulegają odmianie, a wszystko jest bardziej podobne do naszego postrzegania rzeczywistości. Nie oznacza to, że dzięki temu możemy coś narzucać. Tak naprawdę powinniśmy dostosować się do organizacji, a w międzyczasie wnosić swój własny wkład w jej rozwój.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*