Skip to content

Rodziny mające małe dzieci będą także mogły skorzystać z dwóch dni na ich opiekę

Każdy pracownik na etacie ma prawo do urlopu wypoczynkowego, tak jest zapisane w kodeksie pracy i właściciele firm muszą tego przestrzegać. Wymiar w jakim można wykorzystać urlop jest także dokładnie wyznaczony przepisami, największa jego ilość będzie wynosić 26 dni, i dokładnie tyle dostają pracownicy mający odpowiedni staż. Do wyznaczenia takiego stażu wliczają się także studia wyższe i szkoły, oraz wszystkie okresy przepracowane w różnych firmach.

Oprócz urlopu wypoczynkowego są również urlopy zwane okolicznościowymi, przykładowo w przypadkach śmierci kogoś bliskiego, narodzin dziecka czy ślubu. Rodziny mające dzieci będą także mogły wykorzystać dwa dni na ich opiekę, przypadają one na obojga rodziców wspólnie. Urlop należy wykorzystać w tym roku, w jakim będzie się należał, lecz niekiedy może się zdarzyć, że tak się nie uda. Można go wtedy przenieść na następny rok, chyba że przez ten czas dany pracownik został zwolniony. W takim przypadku trzeba się dowiedzieć, jak wyliczyć ekwiwalent za urlop i zapłacić go pracownikowi w formie pieniężnej.
polski banknot
Autor: Andy Bullock
Źródło: http://www.flickr.com

Będąc zatrudnionym na umowie o pracę jest się także objętym pełnym ubezpieczeniem chorobowym, rentowym i zdrowotnym. Opłacanie składek na ubezpieczenie do ZUS spoczywa na pracodawcy, analogicznie jak zgłaszanie nowo zatrudnianych ludzi do ZUS. Pracodawca będzie miał na to tylko tydzień od momentu podpisania umowy, ale niestety spora ich liczba sporo może przeciągnąć ten okres, a czasami zupełnie nie wywiązuje się z tego obowiązku. Jeżeli pracownik zechce, to w ramach jego ubezpieczenia może również obowiązywać ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny, którym może być dziecko lub niepracujący współmałżonek.

Pracodawca nie może odmówić, kiedy pracownik będzie chciał takie osoby zgłosić przy swoim ubezpieczeniu. Płaceniem składek na ubezpieczenia także są objęte formy zatrudnienia na umowy terminowe, takie jak przykładowo zlecenie czy dzieło. Wtedy zadaniem zatrudnionych powinno być wystawianie rachunków za wykonane zadania, a pracodawcy zapłacenie wszystkich składek, które będą się należeć.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*