Skip to content

Odkryj rodzimy rynek przemysłowy

W ciągu ostatniego wieku przemysł na całym świecie uległ ewolucji. W większej mierze przykłada się uwagę do ochrony środowiska oraz praw pracowniczych. Wiele ewolucji przeszły również urządzenia używane w przemyśle – te bardziej nowoczesne są mniej kosztowne i bardziej wydajne. Przemysł w Polsce także nie stoi w miejscu, mimo ogólnie funkcjonujących stereotypów, warto mieć na uwadze fakt, że przemysł w Polsce jest jednym z najbardziej rozwiniętych w całej Europie.

Przemysł
Autor: Fif’
Źródło: http://www.flickr.com

W których miejscach można zauważyć największe zmiany?

Rewolucja przemysłowa wywoływała skojarzenia z maszynami parowymi i wielkimi, ceglanymi budynkami fabryk, których ruiny można po dziś dzień oglądać na terenie całego kraju. Obecnie hale przemysłowe nie są budynkami ceglanymi, a szkieletowymi budynkami pokrytymi poszyciem blaszanym. Tego typu budowla pozwala oszczędzić znaczne sumy pieniędzy i dużo czasu. A jeśli firma zbankrutuje, jej ruinyi nie muszą już szpecić okolicy. Tego rodzaju halę można za niewielką cenę rozebrać, a metalowy szkielet i poszycie kwalifikują się do recyklingu. Dużo łatwiej jest również przygotować taki obiekt do jej przeznaczenia.

Na dzień dzisiejszy bowiem standaryzuje się także akcesoria i urządzenia wykorzystywane w przemyśle, tak, żeby mogły funkcjonować w tego rodzaju hali. Taka standaryzacja ma dużą liczbę zalet, jednak przez to wszystkie budynki wielkich fabryk prezentują się niemalże tak samo. W dalszym ciągu nie jest to korzystne dla krajobrazu kraju.

Magazyn
Autor: ryan kuonen
Źródło: http://www.flickr.com

A gdzie czas utknął w jednym miejscu?

Niektóre wynalazki okresu rozwoju przemysłu wciąż są używane w dzisiejszym przemyśle. Mimo, że od momentu ich wynalezienia zostały udoskonalone. Doskonałym przykładem punktu, gdzie takie maszyny funkcjonują są kotłownie parowe. Kotły na parę przeszły wiele zmian – są znacznie bardziej bezpieczne i wydajniejsze niż kiedyś, stosuje się je nadal z uwagi na ich niezawodność.

Nowoczesne kotły (jesteśmy tutaj) są również przyjazne środowisku. Do opalania w nich nie stosuje się już węgla a specjalnie dobrane mieszanki. Co z tym związane, emisja szkodliwych substancji jest ograniczona do minimum. Mimo wszystkich wymienionych usprawnień technika parowa ciągle kojarzona jest z przemysłem wieku XIX.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*