Skip to content

Oświetlenie – waga i rodzaje

Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak niezwykle istotną rolę posiada oświetlenie. Jego typ musi być dobrany do typu wnętrza oraz do wykorzystania. W inny sposób oświetlona jest klasa szkolna, a w inny sposób pomieszczenie filharmonii. Wnętrze może być oświetlone ogólnie lub miejscowo. Pierwszy z nich wyróżnia się tym, że wykorzystane jest pojedyncze źródło światła, służące do oświetlenia całego pomieszczenia. Drugi z kolei używany bywa dla oświetlenia pojedynczego konkretnego punktu. Podane dwie metody można również stosować razem. Właściwy rodzaj i moc światła to elementy, które mają bardzo duże znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Chodzi przede wszystkim o oczy. Źródła światła mogą także mieć funkcję wyłącznie dekoracyjną. Przykładem są lampy lawowe, które aktualnie znów wracają do mody. Używana w nich barwna parafina tworzy ładne wzory pod wpływem rozgrzanej żarówki.

Światło a ludzki wzrok

Apdmarket.pl - lampy
Źródło: Apdmarket.pl

Dłuższe znajdowanie się w konkretnym wnętrzu wymaga wykorzystania odpowiedniego źródła światła. Przy niewłaściwym bowiem narząd wzroku szybko ulega zmęczeniu. Może to także prowadzić do takich dolegliwości jak migrena. Ponadto od rodzaju światła zależy to, jak postrzega się dany przedmiot. Ma to tym większe znaczenie w przypadku niektórych profesji. Chirurdzy muszą posiadać bardzo dobre lampy na sali operacyjnej, w innymwypadku niebezpieczeństwo popełnienia pomyłki znacznie wzrasta.

Zaciekawiły Cię informacje zaprezentowane w tym serwisie? Jeżeli tak, to kliknij tu oraz odkryj stronę (https://i-plisy.pl/), która także Cię się spodoba.

Podobnie rzecz ma się z zawodem zegarmistrza, który w swojej pracy manipuluje bardzo drobnymi częściami, a każdy szczegół jest bardzo ważny. Również czynności dnia codziennego należy wykonywać przy właściwym świetle. Czytanie przy zbyt małej ilości światła również grozi niebezpiecznymi schorzeniami oczu. Odmiany lamp

Zależnie od zastosowania, lampy występują w wielu rozmaitych rodzajach. W Polsce w większości domów jako źródło światła wciąż używane są żarówki, gdzie źródłem światła są druciki wolframowe. Kolejnym typem może być lamp (więcej na temat) halogenowa, w której dodatkowo używany jest gaz. Znacznie bardziej powszechne są także tak zwane świetlówki (Apdmarket). Ich niewątpliwą zaletą w porównaniu do lamp żarowych jest mniejszy koszt użytkowania, biorąc pod uwagę dłuższy okres. Często takżespotyka się lampy jarzeniowe. Najczęściej wykorzystywane są w miejscach publicznych, do których należą na przykład pomieszczenia szkolne.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*