Skip to content

Oświetlenie – ważny element aranżacji domu

Specjaliści wykazali, że ludzie pracujący umysłowo przebywają w pomieszczeniach aż 90% swojego czasu, a aż jedna trzecia tych pomieszczeń nie jest właściwie oświetlona. O tym, jak istotne jest to dla naszego zdrowia, od dawna przekonują lekarze – niedobór światła powoduje problemy ze snem, złe samopoczucie i zaburzenia hormonalne. Oprócz tego, że światło jako istotna składowa naszego świata pomaga nam normalnie funkcjonować, to właściwie zaaranżowane może również zdobić przestrzeń, w której przebywamy.

Podejście do oświetlenia ulegało zmianom, światło staje się istotnym elementem przestrzeni miejskiej i pomaga należycie wyeksponować architekturę. Dawniej podświetlane były tylko budynki historyczne czy monumenty. Obecnie jest czymś normalnym, że podświetlamy nowoczesne budowle, aby umiejętnie uzupełnić czy podkreślić ich bryłę. W oświetleniu wnętrz odpowiednio dobrane światło (zobacz odwiedź nas) wpływa na efektywność pracy lub może tworzyć atmosferę relaksu. Czasem funkcje dekoracyjne oświetlenia świadomie łączymy z funkcjami bezpieczeństwa – takim przykładem jest podświetlenie schodów. Wybór oświetlenia to jeden z najistotniejszych etapów w procesie aranżacji naszych przestrzeni mieszkalnych.

Wybór oświetlenia zależy zarówno od naszych potrzeb, jak i od naszego gustu. Niektórzy czują się najlepiej w jasno rozświetlonych wnętrzach, inni natomiast w miejscach o małym natężeniu światła. Inaczej będziemy projektować na przykład oświetlenie sufitu w salonie, a inaczej w sypialni czy w naszym biurze. Przy projektowaniu wnętrz musimy zadbać o odpowiedni dobór trzech rodzajów oświetlenia. Oświetlenie główne, jak choćby wspomniane wcześniej oświetlenie sufitu, równomiernie oświetla przestrzeń. Oświetlenie punktowe oświetla miejsca, w których z różnych względów zależy nam, aby światła było więcej. Są to na przykład miejsca, w których czytamy lub pracujemy.

Musimy jednak pamiętać, aby w tych miejscach oświetlenie nie było oślepiająco jasne, gdyż będzie to fatalnie wpływać na nasze oczy, sprzyjać zmęczeniu i złemu samopoczuciu. Światło dekoracyjne wreszcie wykorzystujemy w miejscach, które chcemy wyeksponować. Może to być na przykład oświetlenie podszafkowe. Z oświetleniem dekoracyjnym możemy puścić wodze fantazji praktycznie bez ograniczeń. Może ono pomóc nam nadać pomieszczeniu odpowiednią barwę, uczynić je przytulnym czy sprawić, by wyglądało ono na większe.

Podoba Ci ten materiał? Ekstra, ale kliknij ponadto tutaj – zobaczysz w tamtym miejscu bardzo użyteczny wpis, który także okaże się dla Ciebie ciekawy.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*