Skip to content

Odbiór mieszkania

Jedno z największych polskich miast, stolica dolnośląskiego będzie mieć w końcu obwodnicę. Dla Wrocławia jest to bardzo ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy odbywał się przez miasto, co powodowało powstawanie olbrzymich korków i zatorów. Po wielu latach udało się w końcu zaradzić wszystkim problemom, jakie stały na drodze do budowy obwodnicy – brak funduszy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe. Polskie prawo nie jest gotowe do przeprowadzenia szybkiego planu dla inwestycji publicznych w połączeniu z procedurami pozyskania środków z programów unijnych.

Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) to inwestycja, która obejmuje 26,765km autostrady A8 poprowadzonej nową trasą, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o łącznej długości 8,15 km. Budowa obwodnicy Wrocławia usytuowana jest na peryferiach miasta w jego północno-zachodniej części. To nie jedyna duża inwestycja drogowa Wrocławia. Powstaną jeszcze inne odcinki o charakterze obwodnicowym odciążające ruch tranzytowy przez miasto: Wschodnia Obwodnica Wrocławia i Obwodnica Śródmiejska Wrocławia.

mieszkanie gotowe do odbioru technicznego
Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Inwestycje mają na celu reorganizację ruchu, rozładowania najsilniej zużywanych osi, usprawnienie komunikacji miejskiej i aktywowanie obszarów na peryferiach miasta. Obszary na peryferiach przy lepszym skomunikowaniu osiągną wyższą wartość rynkową i przyniosą większy zysk dla miasta.

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Ceny ziemi i nieruchomości stają się coraz wyższe. Wielu deweloperów buduje w mieście i poza nim. Nowe inwestycje, droższe kupują coraz bardziej wymagająca klientela. Na ten moment niewielu decyduje się na inwestycję w „dziurę w ziemi”. Współczesny deweloper powinien dysponować środkami umożliwiającymi wykonanie nieruchomości w standardzie zadowalającym potencjalnych lub docelowych klientów. Dobre wrażenie przy kupnie nie oznacza solidnego wykonania inwestycji. „Wymuskane” na pozór mieszkania okazują się felerne.

Nim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je gruntownie obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej z zaprzyjaźnioną osobą z branży budowlanej – najnowszy artykuł. Wzory pism z zakresu budownictwa znacznie uproszczą przejście przez ten etap. Wartościowe porady na ten temat można znaleźć na przykład w sieci. Ciekawe projekty domów i nie tylko można znaleźć w portalu budowlanym Projektoskop.

Są tu najnowsze projekty domów sporządzone przez fachowe firmy projektowe. Baza obejmuje między innymiprojekty domów parterowych, tanie domy czy też projekty domów nowoczesnych. Każdy, poszukujący koncepcji na swój wymarzony projekt domu, odnajdzie coś dla siebie.

Nie należy podpisywać protokołu, mając uwagi do jakości wykonania. Inwestor bojąc się odszkodowania za przekroczenie terminu prędzej usunie usterki, aniżeli później z tytułu gwarancji czy rękojmi. Oczekując na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera musimy przygotować się na to, że dowiemy się o nim z niewielkim wyprzedzeniem. W trakcie oględzin będziemy poganiani, a każda nasza uwaga, będzie zbywana, że tak musi być, że się nie znamy, albo że jutro będzie fachowiec, który to zrobi. Na koniec wykonawca będzie nas usilnie namawiał do podpisania dokumentów, obiecując w zamian szybkie pozbycie się usterek. W praktyce na te poprawki będziemy czekać miesiącami, a w najgorszym wypadku nie doczekamy się ich w ogóle. W prawdzie protokół odbioru mieszkania zawiera pozycję, w której można wpisać przyuważone usterki, jednak lepiej poczekać, aż wszystko będzie ok.

Odbiór dotyczy także jakości wylania schodów (zobacz schody wewnętrzne) i konstrukcji dachu – zwłaszcza w sytuacji kupna gotowego domu w stanie surowym bądź „pod klucz”.

puste mieszkanie
Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Schody – sprawdź – to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość droga, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór właściwych schodów. Schody żelbetowe niosą ze sobą wiele pozytywów. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich podczas budowy. Realizowany w jej czasie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym.

Zabezpiecza budynek przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Abyśmy mogli cieszyć się naszym dachem przez wiele lat, ważna jest konstrukcja, a nie wybierane z taką dbałością o kształt i kolor pokrycie dachowe. To ona no swoich „barkach” trzyma cały ciężar dachu i współpracuje zresztą budynku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosuje się konstrukcje dachowe drewniane. Na jej rodzaj wpływ ma typ dachu, pochylenie połaci dachowej, a także jej rozpiętość.

W przypadku odbioru mieszkania na poddaszu należy zwrócić uwagę czy nie ma wilgoci. Jeśli zauważymy śliskie, błyszczące lub ciemniejsze miejsca to mamy duży problem. Bez względu na to czy woda pochodzi z przeciekania dachu czy stania wody pomiędzy płytami, trzeba w tym miejscu skuć tynk, pozbyć się wody, odsuszyć i kolejny raz otynkować i pomalować sufit.

Nigdy nie podpisujmy się pod protokołem w którym widnieje zapis, że po podpisaniu wykonawca nie będzie przyjmował reklamacji na usterki inne, niż te wypisane w protokole. Wprawdzie nie ma on prawa wprowadzić takiego zapisu, jednak gdybyśmy to podpisali, tym samym stracilibyśmy możliwość zgłoszenia w ramach rękojmi usterek zauważonych podczas prac wykończeniowych.

Jeśli jesteśmy urodzeni pod szczęśliwą gwiazdą, może nam się przydarzyć, że budowa zakończy się jednak w terminie, a usterek nie będzie. Wtedy pozostaje nam tylko zaprosić przyjaciół na parapetówę, powstrzymując się może tylko od rozbijania szampana o nasze gładkie i proste ściany salonu.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*