Skip to content

Ochrona własności intelektualnej

Słynnemu włoskiemu skrzypkowi i kompozytorowi, Paganiniemu w całym swym życiu nie zdarzało się zostawiać kart z nutami na pulpicie, albowiem nie dopuszczał do siebie myśli by ktoś mógł zrobić ich kopię. Kiedy grał na próbie kadencję w swoim koncercie orkiestra wpatrzona była, jak przesuwa po strunach palcami, przerywał i mówił do obserwatorów: „i tak dalej”. Rezygnował z niej na próbie, żeby nikt nie mógł jej skopiować.

To idealny przykład wskazujący na to, iż własność intelektualna, jej problem, nigdy nie był nam obcy. I to w latach gdy kompozycji Paganiniego nie można było ściągać na mp3… W dzisiejszych czasach także nie każdy wykonawca zamieszcza swoje utwory w internecie czy dodaje je na YouTube, aby usłyszał o nich cały świat.

Jeżeli masz chęć dowiedzieć się więcej na opisywany temat, wejdź na odsyłacz do www (http://notariusz-rakoczy.pl/) – informacje tu zawarte są niezwykle interesujące.

Jeżeli występują takowi – ich wybór, ale uszanujmy też wybór tych, którzy nie widzą powodów by ich praca była pokazywana w taki sposób. Kopiowanie, ściąganie w tej sytuacji jest po prostu wykroczeniem przeciw czyjejś własności, przywłaszczeniem wytworu ludzkiego umysłu.

work in office

Autor: Tina Fox
Źródło: http://www.flickr.com

Każdą jedną myśl, którą wytworzy człowiek przy użyciu swojego umysłu, a co jest innowacyjne, dotychczas niepospolite, nazywamy własnością intelektualną. (News nieuczciwe praktyki rynkowe) Są to w szczególności utwory muzyczne (w tym ich słowa), patenty czy znaki towarowe. Następstwa ich zakłócenia mogą nas kosztować nie tylko sporo nerwów i czasu, ale również i pieniędzy.

Wyobraźmy sobie, że to nam przydarzyło się takie zdarzenie, i nagle okazało się, iż to czego dokonaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy tego chcieli.

Masz trochę wolnego czasu i masz ochotę poszerzyć wiedzę z omawianego działu? W takim razie najedź na hiperłącze do źródła i tam delektuj się rzetelnymi postami.

Przykładowo, ogłoszono konkurs w firmie kosmetycznej, w której pracujemy na logo właśnie powstającego szamponu. Nie spaliśmy po nocach, ale projekt ostatecznie przystąpił do konkursu. Zdobył pierwsze miejsce, jednak zdecydowano następnego dnia, iż po nieznacznych modyfikacjach trafi na słoiczek kremu. (Sprawdź co to są prawa autorskie) Na nasze szczęście logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc jakiekolwiek modyfikacje – muszą posiadać naszą akceptację.

Bądźmy tego świadomi, że owoc pracy twórczej człowieka, który ze względu na swoją unikatowości oraz dużą doniosłość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową zawsze zasługuje na ochronę. Szanujmy więc owoc pracy twórców, dodając im motywacji na dalszy rozwój.
Źródło:

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*