Skip to content

Lampy nowoczesne, lampy stojące, plafony oraz inne oświetlenie

Wytwórcy wielu przedmiotów wykształcili w nas poczucie tego, że moda się zmienia i raz na jakiś czas wypada wymienić nasze ubrania, obuwie czy szaliki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę większości naszego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na tej samej zasadzie przychodzą i odchodzą kolejne trendy w wykańczaniu pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może równie znaczna, jak w przypadku garderoby czy butów. A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że posiadane przez nas stare żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać równie często jak radio? Jak dobrze dobrać oświetlenie do mieszkania?

Bez względu na to, czy mamy zamiar zdecydować się na lampy typowo sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni trzeba mieć świadomość, że oświetlenie ma zagwarantować zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pomieszczenia, jak też nadać mu odpowiedni nastrój.
lampa
Autor: Pedro Ribeiro Simões
Źródło: http://www.flickr.com

Znaczy to na przykład, że olśniewające rozłożyste lampy kryształowe czy żyrandole w salonie prawdopodobnie powinniśmy uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby dobrze rozjaśnić także brzegi pomieszczenia i zapewnić niemęczące dla oczu czytanie, nie mówiąc już o bardziej precyzyjnych pracach (robienie na drutach, układanie puzzli, naprawa niewielkich przedmiotów etc.), kiedy potrzebujemy mocniejszego światła. Za to, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, aby w jego projekcie dodano delikatne lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (sprzątanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także zalecane. Inną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania (strona na temat oświetleniu mieszkania), a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp (zobacz lampa do kuchni) powinno oferować możliwość wkręcenia żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne całkowicie znikną ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej decydować się na lampy sufitowe, lampy wiszące i inne w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały wspaniale. Za to w minimalistycznym wnętrzu lepiej jednak będą wyglądałylampy nowoczesne, chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Apdmarket.pl - lampy
Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na to pytanie nie będzie łatwa, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela. Jeżeli pieniądze to nie problem, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i wybranie kolorów na topie, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co przekładało się też na lampy sufitowe, żyrandole i lampy stojące, a konkretnie ich abażury. Początek nowej dekady zapowiada odejście od kontrastowych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą zapewne lampy stworzone z przeźroczystych kryształów i lampy nowoczesne wykończone w połyskliwych i przeźroczystych materiałach. Dobrze mimo wszystko przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak miodowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy stojące albo kinkiety w takich kolorach mogą być interesującym i modnym akcentem kontrastowym do wnętrza urządzonego w barwach zimnych, jak szarość lub srebro. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi musi być w takim samym stopniu co od wielkości budżetu uzależnione od warunków naszego mieszkania. W mieszkaniu z niskim sufitem często praktyczniejsze są lampy sufitowe, ponieważ np. lampy wiszące mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, dobrze również zdecydować się na lampy https://kolory-swiatla.pl/ dające możliwość ustawiania konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części dłuższej i plafon w krótszej części umieszczona np. nad stołem. Dobrze postawione lampy przeźroczystej oprawie jeszcze w kombinacji z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło słoneczne i odbijać je po reszcie pomieszczenia, rozjaśniając refleksami nawet najciemniejsze kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.

Prawdę mówiąc zmiany na rynku oświetlenia następują wolniej niż w przypadku technologii komputerowej, także i tutaj można obserwować widoczne modyfikacje. Jest to związane przede wszystkim z możliwościami które dają lampy LED, które prezentują zauważalnie większą oszczędność energii i z tego powodu różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość dodatkowo zmiany koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze lepiej stopione z danymi elementami dekoracji pokoju. Podobne nowości zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne zarówno w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Generalna reguła jest jednak taka, że nowoczesne oświetlenie na długi czas oferują nam jedynie lampy porządnych producentów, którzy cenią wytrzymałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*