Skip to content

Oświetlenie – lampy wiszące, kinkiety, żyrandole

Producenci wielu towarów wykształcili w nas poczucie tego, że moda się zmienia i co jakiś czas wypada wymienić naszą garderobę, buty czy okulary. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego nawet co dwa-trzy lata. Na tej samej zasadzie przychodzą i odchodzą różne trendy w dekoracji wnętrz, choć dynamika cyklu tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku ubrań czy okularów.

A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy podłogowe —>więcej powinniśmy zmieniać równie często jak radio? Jak dobrze dobrać lampy do mieszkania?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy dobrać lampy sufitowe do sypialni, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też

lampa
Autor: Dezall
Źródło: http://www.flickr.com

lampy więcej na wiszące do przedpokoju trzeba pamiętać, że lampy mają zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak też stworzyć w nim oczekiwany nastrój. Znaczy to między innymi, że fantastyczne wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w salonie prawdopodobnie będziemy zmuszeni uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozjaśnić także kąty pomieszczenia i zapewnić bezproblemowe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych pracach (szydełkowanie, układanie puzzli, naprawa małych przedmiotów etc.), gdy wymagamy wyjątkowo mocnego światła. Z drugiej strony, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, aby w jego wykończeniu uwzględniono delikatne lampki nocne, chociaż ze względów na ich funkcjonalność (porządkowanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także zalecane.

Kolejną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne całkiem odejdą z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej decydować się na lampy sufitowe, lampy wiszące i inne w określonym, zgodnym z naszym gustem stylu. Jeśli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały idealnie. Z drugiej strony w minimalistycznym wystroju lepiej prawdopodobnie będą wyglądały , chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest oczywiście prosta, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela. Gdy fundusze to nie problem, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i postawienie na najmodniejsze kolory, również, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do innych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak koniec pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład pomarańczu i niebieskiego, co przekładało się też na lampy podłogowe, żyrandole i lampy wiszące, a właściwie ich abażury.

Apdmarket.pl - lampy
Źródło: Apdmarket.pl

Nowa dekada rozpoczęła powrót do bardziej stonowanych kolorów, więc do łask powrócą prawdopodobnie lampy (zobacz apd market) kryształowe z przeźroczystych kryształów i lampy nowoczesne wykończone w metalu i szkle. Można pomimo tego pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe lub żyrandole w tych barwach mogą być oryginalnym i modnym elementem kontrastowym do pomieszczenia wykończonego w barwach chłodnych, jak szarość lub srebro. Jednak podążanie za trendami wnętrzarskimi powinno być w takim samym stopniu co od ilości pieniędzy warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niskim sufitem często lepsze są plafony, ze względu na to, że np. lampy wiszące mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, dobrze również zdecydować się na oświetlenie pozwalające na zmianę kąta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Salon w kształcie litery „L” jest idealny na przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części głównej i lampa wisząca w drugiej części wstawiona na przykład nad kanapą. Odpowiednio postawione lampy w kryształowej oprawie tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po całym pokoju, rozjaśniając refleksami nawet bardzo ciemne kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.

Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku technologii komputerowej, również i na tym polu widać widoczne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami które dają lampy LED, które dają widocznie większą oszczędność prądu i z tego powodu mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, żyrandole lub lampy sufitowe stają się jeszcze lepiej stopione z danymi elementami dekoracji pokoju. Te nowinki zazwyczaj można znaleźć w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne zarówno w designie, jak i w zastosowanej technologii. Oczywiście nie oznacza to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą działać z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Ogólna reguła jest natomiast taka, że nowoczesne oświetlenie na lata zapewnią nam tylko lampy dobrych producentów, którzy stawiają na wytrzymałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*