Skip to content

Serwisowanie urządzeń sprężonego powietrza

Systemy sprężonego powietrza funkcjonują we wszystkich miejscach, gdzie funkcjonują systemy pneumatyczne – we wszystkich gałęziach produkcji przemysłowej, ale nie tylko. Sprężone powietrze, które napędza urządzenia pneumatyczne stosuje się również w warsztatach samochodowych czy punktach naprawy sprzętu komputerowego. Jest to niedrogi i efektywny sposób poruszania części układu pneumatycznego, sprężone powietrze wykorzystuje się oprócz tego do oczyszczania urządzeń z bardzo małych zabrudzeń. Można by pomyśleć, że urządzenia tego rodzaju nie zawodzą. Niestety, nawet one ulegają niekiedy awarii. By jej zapobiec w systemach sprężonego powietrza instaluje się specjalne elementy.

sprężarka śrubowa

Źródło: http://pneuma.pl

W powietrzu jest zawarta wilgoć, która może niekorzystnie wpływać na wytrzymałość metalowych części układu. Podczas sprężania powietrza, będąca w nim wilgoć zmienia stan skupienia skraplając się i osadza się na elementach układu. By to wyeliminować, wykorzystuje się osuszacze sprężonego powietrza . Istnieją dwa typy tych urządzeń najchętniej używanym jest osuszacz chłodniczy. Zasada jego działania jest niezwykle prosta – ma on wytrącać wilgoć zawierającą się w powietrzu będącym w środku układu, przez zamrażanie jej. Inny, rzadziej stosowany rodzaj osuszaczy opiera się na elementach pochłaniających wilgoć – znajdź więcej – i jest używany przy dużo większych ciśnieniach.

Czy poszukujesz na stronie plate pl czegoś wyjątkowo interesującego? Zachęcamy więc do nowego wpisu. Należy tylko kliknąć w poniższy link.

Urządzenie takie jest nierzadko największą częścią systemu pneumatycznego, wytwarza duże ilości wody którą należy raz na jakiś czas usuwać.

Drugim najgorszym wrogiem urządzeń funkcjonujących na sprężone powietrze jest olej. W dużej liczbie miejsc układu jest on pomocny – ma bowiem minimalizować tarcia elementów. W innych elementach jest z kolei niepożądany. W układzie na sprężone powietrze olej przenosi się wraz z wilgocią, taką mieszaninę wody i oleju określa się fachowo kondensatem.

W celu pozbycia się tej cieczy z układu stosuje się urządzenia nazywane spustami kondensatu. Spusty kondensatu działają niekiedy całkiem samodzielnie, zależnie od poziomu kondensatu w układzie. W mniej skomplikowanych układach wykorzystuje się manualne spusty, wymagają one jednak częstego opróżniania. Kondensat jest bowiem niezwykle szkodliwy dla niemal wszystkich części.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*