Skip to content

Na czym polega komunikacja przemysłowa?

W obecnych czasach przemysł nie może się obejść bez komunikacji i przesyłu danych. W realizacji tego zadania wykorzystywane są rozmaite systemy komunikacji przemysłowej. Radiomodem, czyli modem radiowy, to urządzenie, które może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie można ułożyć tradycyjnego przewodu albo z jakichś względów jest to kłopotliwe lub zbyt drogie. Zależnie od rodzaju modułów, dane mogą być transmitowane na dystansie nawet kilkudziesięciu kilometrów.

logo siemens
Autor: Grégory Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Atutem stosowania rozwiązań wykorzystujących urządzenia radiowe jest ich zdolność pracy w układzie punkt – wielopunkt, co sprawia, że dane – rzuć okiem – mogą być przesyłane do wielu stacji bazowych, gdzie są potem obrabiane.

W systemie komunikacji przemysłowej ważną rolę pełni też klawiatura. Ponieważ klawiatura przemysłowa najlepsze okna oddymiające zazwyczaj użytkowana jest w trudnych warunkach, poddawana jest różnym warunkom atmosferycznym i jest narzędziem, na którym jednocześnie pracuje kilka osób, powinna być trwała, bezawaryjna i odporna na warunki zewnętrzne. Klawiatury nadające się do pracy na aplikacjach przemysłowych, posiadają wysoki poziom szczelności i produkowane są ze stali nierdzewnej wzrokowi (zobacz odnośnik) z silikonu. (Oferta: logo siemens)

Systemy przetwarzania danych w przemyśle mogą pracować na wielu poziomach i dokonywać kontroli różnych obszarów. Mogą prowadzić choćby monitoring zmian środowiskowych. Do tego zadania wykorzystuje się rozmaite urządzenia, na przykład czujnik przepływu powietrza bądź czujnik wilgotności. Czujniki sterują także różnego rodzaju systemy wykonujące bezpośrednio prace przemysłowe. Przykładem takim mogą być urządzenia, w których wykorzystywany jest agregat hydrauliczny Zalicza się do nich choćby prasy hydrauliczne, podnośniki, wiertnice, łuparki, windy lub dźwigi – zależnie od gałęzi przemysłu, w której funkcjonują. Oprócz tego, że systemy przetwarzania danych sterują tymi urządzeniami, potrafią również monitorować rozmaite parametry ich pracy, a także przetwarzać i transmitować te dane.
Źródło: e-automatyka.eu

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*