Skip to content

Kilka słów o posadzkach zrobionych z kamienia naturalnego i metodach ich pielęgnacji.

Kamienne podłogi to rewelacyjna inwestycja na przyszłość. Wyższa cena zakupu i montażu tego typu płyt z pewnością wynagrodzi nam ich odporność na uszkodzenia i naturalny wygląd. Trudno sobie wyobrazić, by jakikolwiek wytwór ludzki mógł konkurować z siłą przyrody.

posadzka z kamienia

Autor: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Posadzki kamienne to bardzo pojemne określenie. Do dyspozycji mamy kilka nadających się do tego celu rodzajów kamienia, a te z kolei dzielą się jeszcze na odmiany. Do najbardziej znanych gatunków zalicza się marmur, granit, bazalt, piaskowiec, onyks czy też wapień – idź na . Ze względu na różne własności każdy z powyższych typów bywa stosowany do czegoś innego. Utożsamiany z bogactwem marmur ma oryginalną strukturę i jest dość delikatnym i łatwo obrabialnym surowcem, w związku z czym służy głównie jako element dekoracji salonów i łazienek.
Granit z kolei jest dużo trwalszy i odporny na zarysowania niż inne typy kamienia. Dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się na tarasy, parapety i blaty kuchenne. Praktycznym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na trwałości posadzki jest wylewka z lastriko. Mianem tym określa się charakterystyczną mieszankę wody, cementu i grysu, mającą szerokie zastosowanie w budownictwie.
Pielęgnacja podłóg kamiennych jest stosunkowo prosta. Do utrzymania płytek w czystości wystarczy często przejechać je ścierką zamoczoną w wodzie z łagodnym detergentem. Istnieją także specjalne lakiery do utrwalenia powierzchni kamienia. Niestety z biegiem czasu kamień, tak jak każdy inny materiał, może ulec zmatowieniu.

podłoga z lastryko

Autor: josef friedrich schmidt
Źródło: pixabay
Wtedy możemy zdecydować się na profesjonalne procedury pielęgnacyjne, które przywrócą naszym podłogom ich pierwotny wygląd. Jedną z nich jest na przykład krystalizacja marmuru. W trakcie tego procesu zmienia się wierzchnia warstwa kamienia, który znów staje się lśniący niczym lustro. Dzieje się tak dzięki użyciu czynnych substancji chemicznych, określanych mianem krystalizatorów. Firmy, które zawodowo zajmują się dbaniem o wytwory z kamienia naturalnego, posiadają w swej ofercie zabiegi przeznaczone do prawie wszystkich jego gatunków. Na nasze życzenie przeprowadzą: impregnację i szlifowanie granitu, piaskowca lub trawertynu, polerowanie lastriko (idź na ) i naprawę uszkodzeń w jakimkolwiek typie posadzek. Miastem, w którym na pewno nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem takich usług, jest Warszawa.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*