Skip to content

Jeśli sałatka to jedynie z makaronem

W czasie letnim w naszej diecie królują posiłki lekkie a także niskokaloryczne. Spożywamy mniej niekorzystnych dla zdrowia tłustych potraw, wymieniając je na korzystne dla organizmu jarzyny, owoce czy delikatne pieczywo.

sałatka grecka
Autor: www.SmakProstoty.pl
Źródło: www.SmakProstoty.pl

W okresie letnim na polskich stołach często pojawiają się również sałatki i surówki. Jednymi spośród najczęściej przyrządzanych są sałatki z makaronu. Właściwie przygotowane stanowią odżywczy a także niskokaloryczny pokarm, który na długo pozostawia uczucie sytości w naszym żołądku.

Sałatka z makaronem, na przekór pozorom, nie stanowi potrawy kalorycznej. W każdym razie nie dzieje się tak z powodu obecności makaronu. Zwłaszcza, jeśli w miejsce pszennego, weźmiemy pełnoziarnisty Jest to bowiem składnik zawierający przede wszystkim węglowodany i białko. Poza tym podczas gotowania przyswaja on wodę, dzięki czemu trzykrotnie powiększa swą objętość. Jest aczkolwiek wart podkreślenia wymóg – sałatka z makaronem winna być zrobiona z makaronu al dente. Wówczas nasz organizm przez dłuższy czas trawi skrobię na glukozę, z racji na co poczucie sytości zostaje na dłużej.

Inaczej sytuacja wygląda w wypadku wzbogacania sałatki z makaronu wysokokalorycznymi domieszkami lub sosami. Najlepszym przykładem jest majonez. Sałatka z makaronem i majonezem nie będzie korzystnym daniem, bo zawiera mnóstwo pustych, powodujących przybieranie na wadze kalorii. Nie odmieni tego nawet makaron przygotowany al dente. Sałatka z makaronem i majonezem może być konsumowana jedynie przez osoby nie borykające się z nadwagi i też niezbyt często.

Sałatka tego typu nieraz zawiera gwiazdki z makaronu. Ze względu na nieduże wymiary rewelacyjnie komponują się z pokrojonymi w jarzynami, lub pieczonymi kawałkami mięsa. Gwiazdki z makaronu idealnie pasują też do zup. Pewnie niejeden spośród nas pamięta takowe z dzieciństwa tworzone przez mamę albo babcię. Wtedy makaron wytwarzano na ogół we własnym zakresie. W tej chwili owa praktyka odchodzi do lamusa, natomiast kształty, formy oraz dodatki zawarte w makaronach przyprawiają o zawrót głowy.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*