Skip to content

Jakim sposobem ogromne potrzeby ludzi doprowadziły do jednego z ważniejszych odkryć w sprzęcie chemicznym

Jest takie powiedzenie, że potrzeba to matka wynalazków, i faktycznie w ogromnej liczbie przypadków będzie się to sprawdzać. Zwłaszcza wtedy, gdy człowiek zechce się napić dobrego trunku, a tymczasem współczesne środki techniczne mogą mu na to nie pozwolić. A wszystko się wzięło od tak prozaicznej, a jednocześnie istotnej dla ludzi czynności, jaką była destylacja produktów alkoholowych.

przemysł

Autor: Karen Baijens
Źródło: http://www.flickr.com
Proces destylacyjny od dawna był wykorzystywany, pozwalał on na otrzymanie mocniejszego roztworu alkoholu.

Jeśli opisywany materiał jest dla Ciebie ciekawy, nie zwlekaj i zobacz szczegóły tutaj producent dennic – zobaczysz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

Lecz wykorzystywane aż do wieku dwudziestego destylacja nazywana prostą nie była zbytnio efektywna, aby otrzymać stężenie współcześnie sprzedawanego spirytusu należało ją przeprowadzić co najmniej kilkanaście razy. Mogło to więc być nie tylko dość czasochłonne, lecz podczas przeprowadzania wszystkiego mogło się pojawić sporo strat.

Nie opłacało się to także z powodów ekonomicznych, gdyż alkohol robiony w taki sposób był zwyczajnie drogi, dlatego też pojawiła się potrzeba znalezienia ekonomiczniejszego sposobu produkowania mocnych alkoholi. I potrzeba ta została zaspokojona wraz z wynalezieniem rektyfikacyjnej kolumny. W największym uproszczeniu tego typu kolumna funkcjonuje kilka czy kilkanaście zwykłych destylatorów umieszczonych jeden nad drugim. Dzięki temu, że są one połączone ze sobą, to skroplona ciecz przemieszcza się w coraz większym stężeniu do góry, aż do położonej na szczycie chłodnicy, w której następuje ostateczne skroplenie.

Poszukujesz ciekawych informacji na prezentowany temat? To idealna chwila, gdyż został przygotowany pełen opis (http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/zbiorniki-i-akcesoria/zawor-plywakowy-model-524/), który zawiera istotne informacje na ten temat.

przemysł

Autor: Jan Bommes
Źródło: http://www.flickr.com
W efekcie dzięki odpowiedniemu rozłożeniu półek i zapewnieniu właściwych warunków temperaturowych da się za pomocą takiej kolumny otrzymać alkohol o stężeniu prawie 100 procent. Rzecz jasna w przemyśle kolumny rektyfikacyjne będą wymagać sporego doświadczenia w czasie obsługi, również sama ich budowa nie należy do rzeczy łatwych, dlatego też raczej nie ciężko będzie je spotkać w domowych warunkach. Za to bardzo chętnie używane są w przemysłowej produkcji, gdzie nie będzie żadnych problemów ani z rozmiarem takich urządzeń, ani z nowoczesnymi technologiami w nich wykorzystywanymi.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*