Skip to content

Jakie restrykcje mogą obowiązywać zatrudniającego przy zastosowaniu tzw. zwolnień grupowych?

Czy wiesz, że nie każda spółka może w dowolny sposób pożegnać się ze swoimi pracownikami? Zakończenie umowy o pracę można przeprowadzić na kilka sposobów. Dla przykładu, żeby kierownik mógł jednocześnie zwolnić wielu pracowników, musi być ich przynajmniej dwudziestu.
Członkowie personelu, jacy na własnej skórze dowiedzieli się co to są w praktyce zwolnienia grupowe wiedza, że mają prawo dokonać rejestracji w UP, gdyż przysługuje im zasiłek dla bezrobotnych.

Warto wspomnieć, że zatrudniającego dotyczą pewne ograniczenia przy zastosowaniu takiej postaci wypowiedzenia umowy o pracę. O tzw. zwolnieniach grupowych możemy mówić wtedy, gdy zwierzchnik zwalnia:
- dziesięciu członków personelu (w okoliczności, gdy zatrudnionych jest co najmniej stu pracowników),
- 10 % członków personelu (kiedy zatrudnia od 100 do 300 pracowników)
zwolnienia grupowe
Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
- 30 pracowników, kiedy zwierzchnik zatrudnia przynajmniej 300 oraz więcej osób.
współpraca
Jak więc widać, nie w dowolnej firmie można by przeprowadzić zmniejszenie zatrudnienia stosując tak zwane zwolnienia grupowe. Jest to szczególny sposób rozwiązania umowy o pracę, którą przełożony jest zobowiązany skonsultować z członkami zakładowych organizacji związkowych. Należałoby także dodać, że osoby, które utraciły posadę wskutek zwolnień grupowych powinni otrzymać odprawę, której wielkość zależy od m.in. stażu pracy w danym zakładzie.

Odprawa ta nie może być większa niż równowartość 15-krotnego wynagrodzenia minimalnego. Warto też dodać, że funkcjonuje znaczna liczba osób, jaką prawo chroni przed zwolnieniami grupowymi.

Pragniesz pogłębić swą znajomość rzeczy z tego tematu? Z tą myślą stworzyliśmy następny wpis na poniższej stronie – ciekawa treść (https://educentrum.com.pl/kierunki/opiekun-medyczny/) oczekuje tam na Ciebie.

/J]

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*