Skip to content

Jaka jest wielkość składki na ubezpieczenie emerytalne pracownika?

Po przepracowanych wielu latach, każdy chce iść na wymarzoną emeryturę. Będzie mógł wtedy rozpocząć podróżować, czy też poświęcać czas któremuś swemu hobby. Mogłoby to być przykładowo wędkarstwo czy też gra w tenisa.

Drukarnie cyfrowe
Źródło: cats-solutions.co.uk
W czasie pracy wcale nie miał na to czasu, a na wymarzonej emeryturze nareszcie będzie go posiadał wystarczająco wiele.
składkiemerytalne
Autor: Doug Belshaw
Źródło: http://www.flickr.com
W każdym miesiącu wszyscy obowiązkowo możemy oszczędzić na emeryturę. Czy chcemy, czy też nie, z naszej wypłaty brutto potrąca się na ten cel 19,52%. Jest to 1/5 każdej wypłaty. Uzyskując średnią krajową odkładamy na emeryturę ok. 730zł na miesiąc. Te pieniądze nie należą jednak do nas. Nie posiadamy do nich dostępu.

Intrygujący materiał? Jeżeli tak myślisz, to kliknij ten link, w serwisie franczyza Zakopane, który tam miejscu odnajdziesz, również jest coś ciekawego.

Praktycznie całkowicie zasilają budżet kraju oraz finansują aktualne emerytury. Składkiemerytalne to zaledwie jedna cząstka pakietu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, które płacimy w każdym miesiącu. Suma zobowiązań może wynosić około 33-36% naszej pensji. Składka emerytalna jest dzielona na trzy nierówne elementy. Największa z nich stanowczo dociera na należące do nas konto w ZUS. Dużo niższa zasila należący do nas rachunek w Otwartym Funduszu Emerytalnym, a reszta dociera do tak zwanego budżetu Rezerwy Demograficznej.

Na nasze konto w ZUS trafia 16-22% naszych zarobków brutto. Są one ewidencjonowane na osobnych kontach.

Zainteresował Cię ten tekst? Masz ochotę pozostawić pewne komentarze o nas (https://www.tax4business.pl/blog/)? Będzie to dla nas szalenie miłe doświadczenie.

Jest to nic odmiennego niż typowy zapis księgowy. Należące do nas obecne składkiemerytalne nie są oszczędzane czy też inwestowane, ale stale przekazywane na sfinansowanie świadczeń pobieranych przez teraźniejszych emerytów. Na należące do nas osobiste konto w obranym otwartym funduszu emerytalnym dociera 23% naszej pensji brutto. Do swoich pieniędzy z OFE także nie posiadamy dostępu aż do uzyskania wieku emerytalnego.

Różnica jednak opiera się na tym, że są one istotnie lokowane w różnorodnego typu inwestycje na rynku kapitałowym. Nie opłacają wprost aktualnych emerytur. Faktycznie trafiają do obiegu i powiększają nasze składki.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*