Skip to content

Jak trzeba rozumieć postępowanie odnoszące się do nakazu zapłaty? Czy mamy jakieś prawa dotyczące wniesienia sprzeciwu?

Udało ci się przedłożyć w terminie sprzeciw od nakazu zapłaty, jakie wydane są w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Nie oznacza to jednakże, iż wygrałeś sprawę, bo do szczęśliwego finału jest jeszcze dosyć długa droga. Należy mieć na uwadze, iż e-sąd nie bada merytorycznie zarzutów które są wnoszone przez ciebie. Tym zajmuje się już inny sąd, tak więc e-sąd przedłoży twoją sprawę do innego sądu.

akta sprawy

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy w końcu akta postępowania dotrą do odpowiedniego sądu, a może to trwać nawet parę miesięcy, twój powód jest zobowiązany uzupełnić braki formalne. Odpowiedni w postępowaniu sąd – znajdź więcej – wymaga przecież materialnych, namacalnych dowodów. Nie wystarczy już, jak w e-sądzie, forma elektroniczna. W terminie dwóch tygodni od wezwania, wierzyciel powinien przesłać papierowe wersje pozwu, a jednocześnie inne dokumenty, jak pełnomocnictwa. Tutaj należy zwrócić uwagę na dwa pojęcia.

Jak powód uzupełni każdy z tych braków, nowy sąd rozpocznie już merytorycznie poznawać sprawę. Zostanie określony czas rozprawy, sąd będzie mógł zbadać dowody, rozpoczną się przesłuchania świadków, po określonym okresie natomiast, zostanie wydany wyrok. Jest jednakowoż możliwość, że wierzyciel nie zrobi nic, może jedynie wycofa pozew. Dość często bierze się to z faktu, że doskonale on wie, iż dochodzona pozwem wierzytelność jest już przedawniona, tak więc nie ma sensu się angażować, gdyż sprawa jest już przegrana. Co jeszcze warto wiedzieć?

temida

Źródło: www.morguefile.com
Jak dostałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to wniesienie tego rodzaju sprzeciwu automatycznie może spowodować utratę jego mocy. Sąd skieruje wtedy sprawę na rozprawę, natomiast całe postępowanie zaczyna się jakby od początku. Być może jednakowoż otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. W tej sytuacji wniesienie zarzutów nie będzie powodować jego automatycznego unieważnienia. Tego rodzaju zakaz będzie jakby zawieszony, aż do czasu rozpoznania sprawy na rozprawie. Dopiero po sprawie sąd może podjąć decyzje, czy nakaz uchylić, czy może pozostawić go w mocy. Jak obserwujemy, takie okoliczności zdarzają się często i mają różnorodne konsekwencje. Najbardziej istotne to, żeby wiedzieć jak działać na każdym kroku. Jeżeli mamy z tym kłopot, to warto wynająć dobrego adwokata, pomoże on nam w takim postępowaniu. Być może będzie taka sytuacja, że bez wsparcia fachowca się nie obejdzie. Fachowca znajdziesz tutaj: .

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*