Skip to content

Jak mądrze uniknąć sporów patentowych

Chociaż powszechnie wiadomo, że należy chronić swoje pomysły, relatywnie niewiele polskich firm dba o swoje interesy w tej kwestii. Warto wspomnieć, że polskie przedsiębiorstwa zgłosiły w ubiegłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż na przykład czeskie. Dlatego też nie da się nie zauważyć, że dystans w innowacyjności między Polską a zagranicą istnieje w coraz większej skali. Z kolei warto podkreślić, że symultanicznie zagraniczne przedsiębiorstwa wzmacniają swoją pozycję na naszym rynku, ponieważ każdego roku wzrasta liczba obowiązujących w Polsce patentów udzielanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów zasadniczą przyczyną takiego stanu rzeczy jest ospałość polskiego sektora przedsiębiorstw. Co ciekawe tego typu problemów nie mają insytucje naukowe, które znacznie częściej zgłaszają swoje pomysły do Urzędu Patentowego.

prawo

Oczywiście nawet opatentowanie swojego konceptu nie daje nam pewnej ochrony przed plagiatem. Tymczasem jeśli nabędziemy tego tupu akt prawny mamy możliwość walczyć z konkurencją na drodze sądowej. Niekiedy trzeba więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Naturalnie nie musimy samemu mierzyć się z wnioskiem. W tym celu możemy wynająć dobrą kancelarię, która w swojej bogatej ofercie ma usługi orzecznictwa patentowego. Przeważnie tego typu zagadnieniami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, często prawnik lub inżynier, który posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie i wykonuje pomoc techniczną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz indywidualnym klientom w sprawach własności przemysłowej (dowiedz się więcej o sporach patentowych).

Interwencja rzecznika patentowego jest również niezbędna w przypadku gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Trzeba wiedzieć, że udzielone przez Urząd Patentowy patenty niekiedy mogą stać się przedmiotem sporu. W takiej sytuacji sprawa jest rozstrzygana w sądzie. Największe spory patentowe toczą się między wielkimi przedsiębiorstwami i trwają latami. Zazwyczaj jednak ze stron wnosi o zniesienie praw wyłącznych lub stwierdzenie ich wygaśnięcia. Na przykład bardzo medialny być spór dwóch firm z branży nowych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia ważna, że informowano o niej we wszystkich mediach. Ostateczną decyzję Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent Obama, który ją anulował, uzasadniając, że zakaz sprzedaży produktów Appla miałby zły wpływ na rodzimą gospodarkę.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*