Skip to content

Jak efektywnie zarządzać domowymi finansami?

Nasze dochody w ogóle nie rosną, zaś cały czas pojawiają się nowe koszty. Jak zatem zachować równowagę finansową? To realne, pod warunkiem że określimy rozsądny plan działań a także nie zabraknie nam konsekwencji.
Rozpoczęcie wakacji sprzyja podejmowaniu postanowień – także tych o charakterze finansowym.

Z reguły z optymizmem spoglądamy wówczas w przyszłość jak też snujemy odważne plany sprawunków, remontów bądź podróży. Śmiało obiecujemy sobie, że zaczniemy oszczędzać lub inwestować. Następne tygodnie bezlitośnie weryfikują nasze cele: portfel poprzez wakacje schudł w przeciwieństwie do sterty rachunków do zapłacenia. Oprócz tego na każdym kroku kuszą nas wyprzedaże, którym nie zawsze umiemy a także chcemy się opierać.
Najistotniejszy jest dobry plan. W pierwszej kolejności weźmy pod lupę najbliższy miesiąc. Odnotujmy na karteczce lub w komputerze wszystkie fundusze, którymi będziemy dysponować: honorarium plus inne pewne przychody, a później czekające nas opłaty sztywne, takie jak rachunki, raty (zobacz witryna w tym temacie) i sumy, jakie musimy określić na życie: żywność, środki czystości, utrzymanie czterokołowca i inne wydatki. Tym sposobem zorientujemy się, czy dysponować będziemy nadmiarem – wolną sumą, jaką można przeznaczyć na inne zamiary. Po podsumowaniu nadchodzącego miesiąca weźmy do ręki kalendarz i spróbujmy również rozpatrzyć – miesiąc po miesiącu – okrągły rok.

Co uczynić, jeśli bilans jest ujemny więc nie ma szans na zwiększenie przychodów? W pierwszej kolejności warto poszukiwać rozwiązań najprostszych jak też bezkosztowych (lecz niekoniecznie bezbolesnych), przede wszystkim polegających na racjonalizacji sumptów.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*