Skip to content

W jaki sposób dochodzić swoich praw – porady dla pasażera lotniczego

Obowiązki przewoźników lotniczych w sytuacji niezależnego od podróżującego spóźnienia, zgubienia i zniszczenia bagażu reguluje Konwencja Montrealska. To właśnie wedle niej podane są wszystkie obowiązki oraz prawa podróżujących za pośrednictwem linii lotniczych. Biorąc pod uwagę odszkodowania lotnicze, zgodnie z tą konwencją każdy pasażer może się domagać odszkodowania w wysokości do 1131 SDR. Kwota ta równa się w przybliżeniu ponad 5000 zł.

W jaki sposób można dochodzić swych praw – obowiązki przewoźników lotniczych

samolot na niebie
Autor: Linus Φόλλερτ
Źródło: http://www.flickr.com

Podróże samolotem nierzadko wiążą się ze stresem, który jest spowodowany nie tylko samym lotem. Obecne prawa pasażera to bezsprzecznie coś, co wskazane jest z wyprzedzeniem dokładniej poznać. Większość przewoźników lotniczych posiada odpowiednie regulaminy przewozu, co nie czynią linii odpowiedzialnymi za drogie rzeczy, umieszczane przez podróżnych w bagażu (dowiedz się więcej). Przed samym wylotem wskazane jest zapoznać się ze wszystkimi ważnymi wytycznymi, jakie wiążą się są z wycieczką.

Przewoźnik lotniczy a obowiązki

tablica lotów i przylotów
Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

Odszkodowania lotnicze odnoszą się też do bagażu, co zapodział się podczas podróży przez zawinienie przewoźnika. Po stwierdzeniu zagubienia lub zniszczenia bagażu trzeba prędko podjąć kroki w kierunku odzyskania odszkodowania jak najprędzej. Od razu trzeba wypełnić już na lotnisku odpowiedni formularz nieprawidłowości bagażowej. Jest on określony w przepisach linii lotniczych jako PIR – Property Irregularity Report.

Kolejne kroki – działania w celu uzyskania odszkodowania

Prawa pasażera są niezmienne i można się na nie powoływać, kiedy czujemy się poszkodowani. Powinno się po formularzu złożyć właściwą reklamację, jednak nie bez znaczenia są w tym przypadku terminy. 7 dni to najdłuższy możliwy okres od odbioru uszkodzonego bagażu, 21 dni obowiązują od odbioru spóźnionego bagażu. Na okres uzyskania odszkodowania (rozwinięcie zagadnienia > http://www.claims-kancelaria.pl/) wpływa również wycena szkody, do której przydatna jest pomoc doświadczonych specjalistów.

Źródło: www.skylegal.pl

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*