Skip to content

W jaki sposób dochodzić swoich praw – porady dla pasażera lotniczego

Obowiązki przewoźników lotniczych w sytuacji niezależnego od podróżującego spóźnienia, zgubienia i zniszczenia bagażu reguluje Konwencja Montrealska. To właśnie wedle niej podane są wszystkie obowiązki oraz prawa podróżujących za pośrednictwem linii lotniczych. Biorąc pod uwagę odszkodowania lotnicze, zgodnie z tą konwencją każdy pasażer może się domagać odszkodowania w wysokości do 1131 SDR. Kwota ta równa się w przybliżeniu ponad 5000 zł.

W jaki sposób można dochodzić swych praw – obowiązki przewoźników lotniczych

samolot na niebie
Autor: Linus Φόλλερτ
Źródło: http://www.flickr.com

Podróże samolotem nierzadko wiążą się ze stresem, który jest spowodowany nie tylko samym lotem. Obecne prawa pasażera to bezsprzecznie coś, co wskazane jest z wyprzedzeniem dokładniej poznać. Większość przewoźników lotniczych posiada odpowiednie regulaminy przewozu, co nie czynią linii odpowiedzialnymi za drogie rzeczy, umieszczane przez podróżnych w bagażu (dowiedz się więcej). Przed samym wylotem wskazane jest zapoznać się ze wszystkimi ważnymi wytycznymi, jakie wiążą się są z wycieczką.

Przewoźnik lotniczy a obowiązki

tablica lotów i przylotów
Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

Odszkodowania lotnicze odnoszą się też do bagażu, co zapodział się podczas podróży przez zawinienie przewoźnika. Po stwierdzeniu zagubienia lub zniszczenia bagażu trzeba prędko podjąć kroki w kierunku odzyskania odszkodowania jak najprędzej. Od razu trzeba wypełnić już na lotnisku odpowiedni formularz nieprawidłowości bagażowej. Jest on określony w przepisach linii lotniczych jako PIR – Property Irregularity Report.

Kolejne kroki – działania w celu uzyskania odszkodowania

Prawa pasażera są niezmienne i można się na nie powoływać, kiedy czujemy się poszkodowani. Powinno się po formularzu złożyć właściwą reklamację, jednak nie bez znaczenia są w tym przypadku terminy. 7 dni to najdłuższy możliwy okres od odbioru uszkodzonego bagażu, 21 dni obowiązują od odbioru spóźnionego bagażu. Na okres uzyskania odszkodowania wpływa również wycena szkody, do której przydatna jest pomoc doświadczonych specjalistów.

Źródło: www.skylegal.pl

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*