Skip to content

Informatyk na kontrakcie

Freelancer informatyk świetnie sobie żyje. Nie mają obowiązku zakładać niewygodnych garniturów. Nie muszą zrywać się skoro świt i stać w korkach. Programując jako kontraktowy informatyk samemu określają sobie godziny startu i sfinalizowania pracy. Można pracować bez spodni przed monitorem, nie zwracając uwagi na żadne nakazy. Nikt nie patrzy przez ramię, nie rządzi. Osoby introwertyczne naturalnie doceniają brak interakcji z obcymi ludźmi. Wszystko brzmi świetnie. Jakie są pułapki? Jakie minusy dostrzegają programiści zarabiający jako freelancerzy?

internet

Autor: TwojaBateria.pl
Źródło: TwojaBateria.pl

Informatyk, który chce zarabiać na kontrakcie musi zapamiętać kilka niewygodnych rzeczy. Wielką wadą takiego typu pracy staje się umowa. Tu używane są jej dwa typy – umowa zlecenie i o dzieło. Nieszczęśliwie, nad Wisłą jedynie etat zapewnia pełne składki na zdrowie i ZUS. Kontrakt o wykonanie dzieła nie daje takich dodatków w ogóle. W wypadku pracy na zlecenie rodzaj opłacanych składek jest różna. Przed zdecydowaniem się na coś musisz bezwzględnie dokładnie tę kwestię przemyśleć. Informatyk freelancer, jeśli napisze na zlecenie własny program, dostaje za to korzystne formuły rozliczenia PIT. Oprogramowanie jest postrzegane jako utwór, to sprawia, że 50% przychodu jest traktowana jako koszt uzyskania.

E-handel

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Programista freelancer może po pewnym czasie uświadomić sobie, że brakuje mu motywacji. To częste zjawisko, gdy nie ma obok żadnego szefa, pilnującego poziom zaangażowania.

Czy proponowana strona www może posiadać użyteczne dane? Naturalnie, że tak! Zobacz, wchodząc w odnośnik i przeczytaj dodatkowe odnośnie omawianego zagadnienia.

Osobowość, która posiada problem z planowaniem swojego planu roboty nie może brać pod rozwagę freelance’u, ponieważ może to prowadzić do niezrealizowania zamówienia.

Jak widać, są różne strony medalu. Nie lekceważ nich, gdy będziesz wyszukiwać anonse np. „freelancer praca na podstawie Java Script” albo „informatyk wolny zawód”. Wybranie typu zatrudnienia to naprawdę poważna decyzja. Powinieneś skonfrontować swoje możliwości z światem realnym, by później nie żałować wyboru.

Źródło: www.itkontrakt.pl

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*