Skip to content

Urządzenia sprężające powietrze – opis oraz wykorzystanie

Sprężarki bywają różnorodne i pełnią wiele funkcji. Dlatego też wybór dobrej sprężarki powietrza nie jest zwyczajowo kwestią banalną. Aby trafnie wybrać najlepiej zapoznać się bliżej z samą kwestią i poznać, jak funkcjonują te urządzenia. W dzisiejszych czasach trzeba bowiem wiedzieć wiele o produkcie, który pragnie się zakupić.

kompresory powietrza (więcej o sprężarkach powietrza) to maszyny energetyczne, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu, to jest nadanie określonej energii kinetycznej. W takiej sprężarce ciśnienie ssawne jest odrobinę niższe od ciśnienia atmosferycznego, z kolei ciśnienie tłoczne jest istotnie wyższe od atmosferycznego. Sprężarki, w jakich ciśnienie ssawne jest ciągle o wiele niższe, a ciśnienie tłoczne jedynie trochę wyższe od ciśnienia otoczenia nazywane są czasem pompami próżniowymi. Należy pamiętać, że sprężarki w czasie ich działania produkują dużą ilość ciepła, jakie musi być gdzieś odprowadzone.

Ten artykuł zawiera interesujące informacje na prezentowany temat – jeżeli chcesz zdobyć większą ilość wpisów, to odwiedź stronę spedycja morska, która przedstawia podobne problemy.

Pomocne są w takiej sytuacji układy chłodzenia sprężarek. Są one ponadprzeciętnie podobne do systemów chłodzenia znanych z silników samochodowych. W sprężarkach zawsze dla mniejszych jednostek stosuje się chłodzenie bezpośrednie, z kolei dla tych większych jednostek stosuje się pośrednie z chłodnicą. Sprężany gaz w urządzenia w wielu wypadkach jest również chłodzony przez tak zwane chłodzenie (zamów chłodzenie szaf sterowniczych tutaj) międzystopniowe.

Sprężarki dzieli się ze względu na stosunek sprężania na: wentylatory, dmuchawy, kompresory. Ze względu na budowę da się je także podzielić na te wyporowe. Takie sprężarki funkcjonują na zasadzie tłoka przemieszczającego się w zamkniętym cylindrze. Zmniejszająca się objętość powietrza powoduje znaczący wzrost ciśnienia w samym cylindrze. Najprostszym przykładem takiej sprężarki powietrza (wyporowej) może być na przykład zwyczajna pompka rowerowa. Do sprężarek tego rodzaju zaliczyć da się urządzenia: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, wirujące z tłokami, czy też łopatkowe. Drugim typem są tutaj sprężarki przepływowe , gdzie przyrost ciśnienia gazu następuje wskutek oddziaływania odpowiednio ukształtowanych ruchomych elementów wirnika i nieruchomych części kierownicy maszyny. Te daje się podzielić na promieniowe, osiowe, wirowe. Jeszcze odmienny podział dotyczyć może mobilności urządzeń i ilości stopni, jakimi te dysponują.

Sprężarki powietrza są szeroko stosowane w przemyśle, głównie do napędu różnego rodzaju urządzeń. Wiele sprężarek używa się do kluczy pneumatycznych, wiertarek albo młotów. Można je również zastosować do piaskowania, malowania natryskowego albo też do pompowanie opon samochodowych. Dużo zależy tutaj od personalnych wymogów klienta lub potrzeb firmy.

Doskonałym pomysłem jest kupno sprężarek z popularnych i docenianych firm. Ogromną ilość przykładów konkretnych marek produkujących takie urządzenia da się odnaleźć w sieci wpisując chociażby słowo sprężarki powietrza.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*