Skip to content

Do czego służy manierka i w jakim celu warto jej używać?

Manierka jest to nieduże, zazwyczaj o pojemności do 2 litrów, zamykane naczynie zrobione z tęgiego materiału i poświęcone do transportowania w niej napojów. Nie wypada jednakże mylić jej z bukłakami, do czego co rusz dochodzi. Stosowane są od zarania dziejów.

turysta w górach

Autor: Rodrigo Gómez Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Pilnym wyekwipowaniem myśliwych, wojów i pastuchów od niepamiętnych czasów były manierki, jakie w pilnych sytuacjach sprawdzały się bez zarzutu. Podczas przygód, walki, każdy potrzebujący zdołał pobrać odrobiny wody, nie musząc denerwować się o odwodnienie. Nie ulega wątpliwości, iż nie jest to spory zbiornik, ale w większości wypadków doza napoju, jakim był zapełniany wystarczała, aż do momentu odkrycia następnego źródła wody. Istnieją manierki odmiennych kształtów np. kuliste i przyrządzone ze szkła, drzewa, skóry czy podłoży syntetycznych. Manierki zrobione z półproduktów organicznych nie przetrzymały do naszych czasów, a ich kształty słynne są zaledwie z malunków i rzeźbiarstwa.

Ten artykuł wydał Ci się ciekawy? Masz chęć na więcej wątki? Zatem nie ociągaj się i klikaj (https://www.hyzynski.pl/oferta/palisady/) w poniższy link.

Obecnie stosowane są przykładnie w wojsku. Podczas wypraw lub ćwiczeń w lesie perfekcyjnie utulą usta spragnionych, pomogą im ekspresowo się napić. Głównie mają kolor ciemnozielony, żeby wpasować się w ciuchy żołnierzy. Innym ich przeznaczeniem są wyprawy górskie, także przystępne są dla przeciętnych tułaczy. Obecne w wielu wersjach kolorystycznych, oraz ze wzorkami, np. w prążki. Manierka cechuje się tym, iż posiada korek z zatrzaskiem, jakiego nie jesteśmy zmuszeni odkręcać, aby się napoić – manierka. Oczywiście są też edycje z nakrętką, jednakże nie są one tak atrakcyjne, jako że istnieje zagrożenie wylania się napitku. Gdy chodzi o to, gdzie możemy zakupić zbiornik, są to punkty sportowe, wojskowe i górskie. Dodatkowo w internecie występuje ogromny wybór, przypuszczalnie nawet bogatszy niż w sklepach stacjonarnych. Cenowo kształtuje się to rozmaicie, gdyż za wybitniej profesjonalny sprzęt bez wątpienia uiścimy więcej. Wyniesie nas to około 20-60 zł.

w podróży

Autor: Jorge Láscar
Źródło: http://www.flickr.com
Ekwipunek taki jak manierka sprawdzi się zachwycająco tak samo dla wojskowego, jak i dla podróżnika w górach.

Popatrz – zrobiliśmy wyjątkowo dla Ciebie kolejne łącze do wpisu (http://tortytorty.pl/do_dekorowania/wykrawaczki/wykrawaczki_literki_cyferki.html). Tam odkryjesz sporo rzetelnych informacji na zaprezentowany tu temat.

Zagwarantuje nam to, że będziemy posiadali napitek tuż obok, bez obawy wylania. Ceny nie są duże, a użycie szerokie.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*