Skip to content

Co to są obligacje skarbowe i korporacyjne

Bogata oferta instrumentów finansowych sprawia, że inwestorzy jak i osoby fizyczne, mogą odczuwać wątpliwości przed wyborem formy lokowania pieniędzy. Dla jednych i drugich zysk oraz bezpieczeństwo są kluczową sprawą.

Giełda w Tokio

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com
Obligacje skarbowe oraz obligacje korporacyjne są bardzo dobrym pomysłem na inwestowanie funduszy. Powyższe obligacje różnią się jednak od siebie, dlatego powinno się zorientować się w różnicach zanim przystąpi się do inwestowania. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych powinno się przeanalizować ofertę rynku finansowego oraz zapoznać się ze stopniem ryzyka poszczególnych form lokowania kapitału.

Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe to papiery dłużne. Potwierdzają one udzielenie przez nabywcę pożyczki Skarbowi Państwa, będącemu ich Emitentem. Skarb Państwa jest reprezentowany przez Ministerstwo Finansów. W obligacjach skarbowych Emitent, czyli Skarb Państwa zaciągając pożyczkę u nabywcy równocześnie zobowiązuje się do zwrócenia należnej kwoty z odsetkami w określonym czasie.

Ta ważna oferta jest przygotowana dla sympatyków tej tematyki. Jeżeli zaliczasz się do nich, to wejdź na tego typu odnośnik!

Środki, które Skarb Państwa pozyskuje w wyniku wypuszczenia na rynek obligacji skarbowych przeznacza na zintensyfikowanie rozwoju budownictwa, dofinansowanie służby zdrowia lub oświaty. Uzyskanymi w ten sposób funduszami może spłacić również wcześniej zaciągnięte długi. Inwestorzy chętnie korzystają z tej formy lokowania pieniędzy, ponieważ jest ona najmniej ryzykowna. W związku z tym, że emitentem obligacji skarbowych jest Skarb Państwa wykup obligacji od nabywców i co za tym idzie zwrot pożyczki jest zapewniony. Obligacje skarbowe (czytaj to: ) to forma średnio- i długookresowego lokowania kapitału. Nabywca może wybrać obligacje dwu-, trzy-, cztero- oraz dziesięcioletnie. Korzyścią inwestowania w obligacje skarbowe jest możliwość dostępu do gotówki w terminie, który najbardziej odpowiada nabywcy. W przypadku gdy nabywca zdecyduje się na przedterminową wypłatę gotówki jest to możliwe. Wypłaca je bez ryzyka utraty odsetek.

Obligacje emitowane przez korporacje
Firmy i przedsiębiorstwa potrzebowały dodatkowych możliwości inwestowania kapitału, dlatego powstały obligacje korporacyjne. Puszczane w obieg przez korporacje, a nie Skarb Państwa, obligacje korporacyjne (użyteczny linki: zwane również obligacjami firmowymi, są alternatywą dla lokat bankowych. Główna różnica pomiędzy skarbowymi i korporacyjnymi obligacjami opiera się na tym, że w przeciwieństwie do obligacji skarbowych nabywca nie musi znać przeznaczenia emisji obligacji korporacyjnych. Firmy nie muszą ujawniać celu ich emisji.

Dużą zaletą obligacji korporacyjnych jest ich większa od obligacji skarbowych dochodowość. Dodatkowo obligacje korporacyjne są elastyczniejsze od kont bankowych, a dochody uzyskane dzięki nim są większe od dochodów uzyskanych dzięki tradycyjnym lokatom bankowym. Inwestowanie w obligacje firmowe gwarantuje indywidualnym inwestorom około 10 procent i jest znacznie wyższe od oprocentowania bankowych lokat (ok.3%). Jest to główna zaleta, przemawiająca na ich korzyść. Rynek obligacji korporacyjnych rozwija się bardzo prężnie i z roku na rok wartość emisji obligacji wzrasta.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*