Skip to content

Do czego używa się elewator?

Początkowe elewatory powstawały już w średniowieczu- były to elewatory zbożowe, które pełniły przede wszystkim funkcję magazynu zboża. Historyczny elewator posiadał tylko jedną kondygnację, ale wraz z intensyfikacją działalności rolniczej w kraju nad Wisłą był już wielokondygnacyjny. Składowano w nim surowce drobne, szczególnie zboże.

Elewator charakteryzuje się osobliwą budową, bowiem najczęściej przypomina zbitą bryłę. Elewatory zbożowe cechują się niewielką ilością okien, spadzistym dachem oraz zwężającymi się w trójkąt szczytami. Wiejskie elewatory najczęściej były wykonane z drewna i stanowiły trwały komponent posiadłości dworskich.W większych skupiskach ludzności, takich jak Gdańsk czy Elbląg, konstruowano elewatory murowane, z ciekawymi urządzeniami technicznymi ( np. windy transportowe czy też rynny spustowe dla zboża). Niektóre średniowieczne elewatory (często wpisane też do rejestru zabytków) posiadają również charakterystyczne dla danej epoki zdobienia i detale (sprawdź dobre biura architektoniczne Katowice). Największym elewatorem zbożowym w kraju nad Wisłą jest elewator Ewa, położony w Szczecinie przy Nabrzeżu Zbożowym w bliskości portu morskiego. Kubatura szczecińskiego elewatora to 75 tysięcy metrów kwadratowych, które zapewnia magazynowanie aż 50 tysięcy ton zboża. Elewator Ewa używa się zwłaszczado przeładunku, przechowywania, ważenia, wysychania, zwalczania insektów za pomocą składników chemicznych zwanych fumigantami oraz ochrony i kontroli fitosanitarna gazowanie zboża.

Elewator kiedyś służył jedynie do mechanicznego transportowania, wietrzenia, suszenia i sortowania zbóż. Wraz z ożywieniem metod technologii wytwórczych i powstawaniem nadwyżek produkcyjnych, budowla elewatora była ulepszana o funkcjonalne rozwiązania techniczne. Elewator z biegiem czasu odnajdywał zastosowanie w innych rodzajach produkcji, w których niezbędne jest gromadzenie materiałów sypkich czy też nadmiar materiałów.

Współcześnie elewator w większości wypadków to struktura wielukondygnacyjna, umożliwiająca nie tylko przechowywanie nawet kilkadziesiąt ton materiałów, ale i kontrolowanie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności poprzez zintegrowanie z określonymi systemami i urządzeniami technologicznymi. W niektórych branżach, zwłaszcza w rolnictwie czy przetwórstwie owocowym, elewator to stałe narzędzie produkcji.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*