Skip to content

Automatyczne sterowanie procesami bez ingerencji ludzi

Jak definiujemy pojęcie automatyka przemysłowa?
Automatyka jest dziedziną nauki, wpływającej na rozkwit zagadnień sterowania różnorodnymi działaniami. Sterowanie tyczy się zwykle procesów technologicznych i industrialnych.

laboratorium

Autor: per egevad
Źródło: http://www.flickr.com

Automatyka posiada swe zastosowanie wszędzie tam, gdzie udział człowieka jest niewielkie lub jego udział jest bardzo nieznaczny. Na rozkwit automatyki wpływ mają ponadto robotyka, mechanizacja jak również pewne technologie informatyczne. W ostatnim okresie wielkie znaczenie dla samego rozwoju automatyki industrialnej miało zastosowanie technologii komputerowych. Wykorzystanie komputerów w automatyce jest powodowane wymianą urządzeń analogowych, narzędziami numerycznymi, i samym rozwojem systemów operacyjnych. Połączenie takie pozwoliło na zdalny odczyt i ustawienie właściwości oraz ocenę właściwości procesu i sterownika, jak i zdalną zmianę projektu regulacji.
Automatyka przemysłowa obejmuje cały szereg dziedzin przemysłowych, w których wykorzystujemy takie na przykład maszyny i elementy jak: przepustnice, silniki, napędy, lub choćby pompy (sprawdź też: serwis pomp próżniowych) dozujące i procesowe. Falowniki, to kolejny sposób mechanicznego sterowania. Tak nazywamy urządzenia, o popularnej nazwie przemiennika częstotliwości lub przetwornicy częstotliwości. Wzięło się to stąd, że falownik przemienniki częstotliwości okazuje się być pierwszym i ostatnim z elementów przemiennika. Tak nazywamy też urządzenie zmieniające prąd stały na ten przemienny. Zawory kluczowe to inny przykład wykorzystania automatyki w gospodarce przemysłowej. Tak nazywamy nasze zwykłe kurki.

Zawory kulowe pospoliciej to zawory obrotowe, jakich wnętrze wypełnia niejednokrotnie kula, a czasem – jej część. Mają one zastosowanie jako instalacja zaporowa do zamykania i otwierania cyrkulacji.

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.

Add a Comment

Required

Required

Optional

*